Dyktando pisane gwarą w Wilkowie

Data publikacji: 16.02.2018 11:28
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Dyktando

Dyktando
Kielce. 29.11.2017 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Z dyktandem, pisanym gwarą świętokrzyską będzie można się zmierzyć w Wilkowie. Chętni mogą się zgłaszać do 24 lutego. Wydarzenie jest organizowane po raz drugi, z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Św. Katarzyny i Doliny Wilkowskiej oraz urzędu gminy Bodzentyn.

Najlepszym przygotowaniem do testu jest czytanie literatury pisanej gwarą świętokrzyską - twierdzi współorganizator dyktanda, Wojciech Kózka. W świętokrzyskich bibliotekach są takie wydania, więc każdy zainteresowany może z nich skorzystać. Dyktando ma też przypomnieć gwarę świętokrzyską i twórczość regionalnych, ludowych poetów, którzy odeszli w zapomnienie.

W ubiegłym roku, dyktando było oparte na wierszu "Kukoj kukułecko", autorstwa poetki ludowej Katarzyny Zaborowskiej, który sprawił uczestnikom wiele problemów – dodaje Wojciech Kózka. Gwara świętokrzyska jest bardzo trudna i specyficzna. Pisownia różni się od wymowy, dlatego pisanie ze słuchu bywa mylące. Co ciekawe, kilka młodych osób bardzo dobrze poradziło sobie z tekstem. Większe problemy mieli starsi i lepiej wykształceni, którzy nie kierowali się intuicją, a współczesnymi zasadami pisowni.

Także w tej edycji, organizatorzy prawdopodobnie przygotują dyktando na podstawie poezji pisanej gwarą. II edycja dyktanda odbędzie się 3 marca o godzinie 12.00 w świetlicy wiejskiej w Wilkowie. Organizatorzy zachęcają uczestników do ubierania się w regionalne stroje świętokrzyskie. Chętni do udziału w dyktandzie gwarowym mogą się zapisać, dzwoniąc pod numer telefonu: 790-878-214.

Tagi do tego wpisu
Reklama