Anna Krupka w obronie zawieszonej pediatrii w Jędrzejowie [LIST OTWARTY]

Data publikacji: 18.02.2018 13:37
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Anna Krupka, poseł Prawa i Sprawiedliwości

Anna Krupka, poseł Prawa i Sprawiedliwości
Kielce. 16.02.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Anna Krupka wystosowała do starosty jędrzejowskiego Edmunda Kaczmarka list otwarty w sprawie przywrócenia oddziału pediatrii w jędrzejowskim szpitalu. Jak czytamy w liście, poseł liczy na to, że pan starosta dotrzyma słowa danego w wypowiedziach dla mediów, że brakuje tylko kilku dni do przywrócenia działalności oddziału.

- Mam nadzieję, że w tym czasie odbędą się rozmowy z NFZ, spółką Artmedik i lekarzami, które pozwolą Panu wznowić działanie pediatrii. List, w którym Komitet Obrony oddziału pediatrii w Jędrzejowie wskazał datę 19 lutego jako moment na "sprawdzam", był kolejnym krokiem, który miał na celu zmotywowanie Pana do działania. I to się udało - pisze poseł Krupka.

Jej zdaniem, starosta zmarnował w tym temacie dużo czasu. - Przypomnę, że oddział został zawieszony 2 miesiące temu, co wywołało liczne protesty. Najpierw podpisy pod petycją przeciwko likwidacji oddziału pediatrycznego zaczęli zbierać mieszkańcy. Ja skierowałam do Pana list otwarty 28 grudnia ubiegłego roku. Pan na początku był odwrócony plecami, nie widział problemu, potem szukał winnych. A następnie szukał Pan tych, którzy mieli za Pana rozwiązać problem. I wreszcie nasza determinacja dała efekt: pod pręgierzem opinii publicznej podjął Pan rozmowy z NFZ - pisze w liście poseł Krupka.  

Jak dodaje, należy również sprostować informację podawaną przez starostę za spółką Artmedik, że miesięczne koszty funkcjonowania oddziału to 200 tysięcy zł, a przychód z tytułu jego prowadzenia wynosi 120 tysięcy zł. Jak czytamy w liście starosta podkreślał, że potrzebne jest dodatkowo ponad 900 tysięcy zł w skali roku. Z informacji przekazanych przez NFZ wynika jednak, że w 2017 roku z funduszu miesięcznie na działanie pediatrii płynęło 120 tysięcy zł, natomiast w 2018 roku, kwota ta została zwiększona do 187 tysięcy zł. Takie środki prawie całkowicie pokrywają oszacowane koszty.

Ponadto, jak czytamy dalej, w poniedziałek 19 lutego mija termin - nazwijmy to - "ultimatum" Komitetu Obrony oddziału pediatrii w Jędrzejowie, które określało, że podejmiemy kroki prawne, jeżeli do tego czasu nie uruchomi Pan oddziału. Miało ono na celu przyspieszenie aktywności starosty w tej sprawie, ponieważ celem komitetu jest jak najszybsze przywrócenie pediatrii w Jędrzejowie. Liczę, że deklaracja publiczna złożona w mediach, że potrzebuje Pan jeszcze kilka dni, będzie realizowana. 7 tysięcy osób, które wchodzą w skład Komitetu, łącznie ze mną, oczekuje, że dotrzyma Pan słowa - czytamy w liście.   

Edmund Kaczmarek, starosta jędrzejowski nie chciał odnosić się do listu otwartego poseł Anny Krupki, ponieważ jak twierdzi, nie zna dokumentu. Jak dodał,  w tej sprawie presja komitetu na niego nie działa i działać nie będzie. Jak zapewnia, robione jest wszystko, aby oddział wznowił swoją działalność. Efekt będzie, ale nie pod naciskiem komitetu - twierdzi starosta Kaczmarek.

Przypomnijmy, Komitet Obrony oddziału pediatrii w Jędrzejowie żąda od starosty jędrzejowskiego,  aby w terminie do 19 lutego 2018 r. doprowadził do wznowienia funkcjonowania oddziału. W tej sprawie komitet wystosował do starosty list otwarty żądając podjęcia natychmiastowych działań.  

Oddział pediatryczny szpitala w Jędrzejowie zamknięto 1 stycznia. Jak początkowo informował  Zarząd Spółki Artmedik, która dzierżawi szpital zdecydowano się na zawieszenie działalności oddziału z uwagi na brak lekarzy pediatrów, którzy mogliby zapewnić małym pacjentom odpowiednią opiekę medyczną.

18 stycznia podczas sesji nadzwyczajnej okazało się jednak, że głównym powodem zawieszenia oddziału jest brak pieniędzy. Okazało się, że, aby oddział mógł zacząć funkcjonować potrzebne jest około 960 tys. złotych w skali roku. Wtedy ze strony starosty jędrzejowskiego padła propozycja, aby brakującą kwotę przekazały po 1/3: starostwo, prowadząca szpital spółka Artmedik oraz gminy powiatu jędrzejowskiego. 

List otwarty poseł Anny Krupki w sprawie przywrócenia oddziału pediatrii w jędrzejowskim szpitalu

Reklama