Odszedł nestor ludowców, Stanisław Siekierski

Data publikacji: 19.02.2018 15:54
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Polskie Stronnictwo Ludowe

Polskie Stronnictwo Ludowe
Fot.

W wieku 98 lat zmarł Stanisław Siekierski nestor świętokrzyskiego ruchu ludowego, podczas II wojny światowej dowódca oddziału Batalionów Chłopskich, ojciec europarlamentarzysty Czesława Siekierskiego.

Stanisław Siekierski urodził się 25 września 1919 roku w Pieczonogach w gminie Oleśnica w powiecie staszowskim. W okresie międzywojennym ukończył w Oleśnicy Szkołę Podstawową, a następnie zdobył tzw. małą maturę w Szkole Handlowej w Stopnicy.

Stanisław Durlej, prezes Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego wspomina, że dalszą naukę przerwał mu wybuch II wojny światowej. W trakcie działań zbrojnych stanął na czele lokalnego oddziału Batalionów Chłopskich. W okresie  powojennym przez 30 lat był prezesem ZSL i PSL w Oleśnicy.

- Znam go jako człowieka, niezmiernie zaangażowanego w działalność ruchu ludowego. Osobę, która zawsze starała się pomóc innym ludziom. W trudnym okresie PRL był odważnym działaczem. Domagał się między innymi, aby rolnicy za sprzedane produkty otrzymywali wynagrodzenie w dolarach ponieważ tylko w tej walucie mogli kupować niezbędne maszyny rolnicze - stwierdził Stanisław Durlej.

Jak dodaje, był to człowiek niezwykle skromny. Do końca aktywnie działający na rzecz lokalnej społeczności. Stanisław Siekierski zmarł w ubiegłą sobotę. Pogrzeb odbędzie się w sobotę 24 lutego o godzinie 12.00 w kościele w Oleśnicy.

Reklama