Radny Staniek: starosta opatowski winny agonii szpitala

Data publikacji: 22.02.2018 10:12
Autor: Marek Orkisz / Kategoria: Zdrowie
Rozmowa Dnia. Tomasz Staniek o sytuacji szpitala powiatowego w Opatowie

Rozmowa Dnia. Tomasz Staniek o sytuacji szpitala powiatowego w Opatowie
22.02.2018 / Fot. Bartłomiej Zapała / Radio Kielce

Za coraz trudniejszą sytuacje szpitala w Opatowie odpowiada starosta Bogusław Włodarczyk i 12 radnych PSL, którzy pomimo uwag opozycji zdecydowali by przekazać dzierżawę szpitala spółce Centrum Dializa - uważa radny powiatowy PiS Tomasz Staniek. Na to, że źle się dzieje w szpitalu wskazywała kontrola NFZ, mówili o tym radni opozycji i posłanka PiS Anna Krupka. Mimo to ani starosta, ani zarząd powiatu nie zrobili nic w tej sprawie - stwierdził w Rozmowie Dnia w Radiu Kielce Tomasz Staniek.

Radny przypomina, że mimo uchwały rady powiatu o przejęciu szpitala, do tej pory nie doszło o przejęcia lecznicy przez zależną od powiatu spółkę Top Medicus.

To kolejna taka sytuacja. Do pierwszej doszło w 2011 roku, gdy starosta zdecydował pierwszy raz o dzierżawie szpitala. Jak się okazało spółka "Twoje Zdrowie" ogłosiła upadłość i trzeba było powołać samorządową instytucję Top Medicus, by przejęła leczenie pacjentów. Starosta mimo głosów opozycji zdecydował wówczas w krótkim czasie o kolejnej dzierżawie, która także - w ocenie gościa Radia Kielce - okazała się błędem.

Zdaniem Tomasza Stańka to Bogusław Włodarczyk i radni PSL są odpowiedzialni za eksperymenty na lecznicy, których efektem jest to, że z 360 osób pracujących w szpitalu obecnie zatrudnionych jest jedynie 96. Odeszli doświadczeni lekarze a za nimi pacjenci. Teraz szpital nie realizuje nawet w połowie przewidzianego kontraktu z NFZ-tem. Działania starosty doprowadziły w konsekwencji do rozbija kadry medycznej którą przecież buduje się wiele lat.

Radny PiS uważa, że obecnie najlepszym rozwiązaniem byłoby natychmiastowe przejęcie szpitala przez samorządową spółkę. - Tymczasem starosta i właściciele spółki Centrum Dializa prowadzą grę której celem są korzyści finansowe a nie dobro pacjentów. Starosta nie chce przyjąć cesji kontraktu, bo to oznaczałoby że szpital, który nie wykonuje zakontraktowanych usług może po kontroli NFZ mieć nawet o połowę okrojone pieniądze. Z kolei spółka Centrum Dializa - nie kwapi się z rozwiązaniem umowy, bo otrzymuje pieniądze za usługi których nie wykonuje - powiedział Tomasz Staniek. Dodał, że nie można spraw finansowych przedkładać nad zdrowie mieszkańców, zasugerował w związku z tym, że jeżeli starosta nie radzi sobie z tą sytuacją to powinien podać się do dymisji.
Posłuchaj rozmowy Iwony Murawskiej z Tomaszem Stańkiem

Reklama