Dlaczego dochodzi do alergii i jak chronić dziecko?

Data publikacji: 26.02.2018 18:17
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Zdrowie
Dorota Wawrzycka

Dorota Wawrzycka
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Alergia pokarmowa u dzieci może mieć różne objawy. Wysypka po truskawkach, drapanie w gardle i łzawienie po lodach z orzechami. Uczulenie pokarmowe, tak jak i inne rodzaje alergii, to nieprawidłowa reakcja systemu odpornościowego na określony czynnik. Dlaczego dochodzi do alergii i co zrobi, by chronić dzieci przed niepożądanymi reakcjami rozmawiamy z dietetykiem Dorotą Wawrzycką.

Kiedy u dziecka może dojść do alergii na jakieś pokarmy?

Bardzo wcześnie. Już w pierwszych dniach życia dziecko może alergicznie reagować na pokarm matki. Ważne jest , by określić czy alergenem jest białko czy może jakiś składnik diety matki. W pierwszej kolejność należy się zawsze przyjrzeć temu co spożywa matka. Czasami wykluczenie pewnych produktów z jadłospisu kobiety karmiącej zamyka temat. Jeśli dziecko jest jednak uczulone na białko wtedy należy dobrać właściwe mleko. Powinien się tym zająć albo neonatolog albo alergolog.

Jakie produkty najczęściej uczulają?

Jest kilka grup szczególnie niebezpiecznych .To między innymi produkty mleczne, ryby, skorupiaki, jajka, owoce i orzechy.

Jakie są objawy alergii pokarmowej?

To między innymi bolesność  w przewodzie pokarmowym, zmiany skórne czy opuchlizna. Dziecko, które jest alergikiem pokarmowym na pewno będzie się inaczej zachowywało. Najczęstsze objawy alergii pokarmowej to świąd, pokrzywka, mrowienie języka i warg, obrzęk gardła, nudności, wymioty, biegunka, zaburzenia oddychania. Reakcja alergiczna może być bardzo gwałtowna, w ciężkich przypadkach pojawia się nagły spadek ciśnienia i utrata świadomości, dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego.

Jak rozpoznać alergię pokarmową?

Rozpoznać alergię pokarmową wcale nie jest łatwo. Duże znaczenie ma wywiad lekarski, wykonuje się też testy alergiczne i badanie krwi. W trudnych przypadkach pomocne są próby prowokacyjne i badanie próbki błony śluzowej wyścielającej jelita.

Czy alergia towarzyszy dziecku do końca życia?

Nie na szczęście z większości alergii dzieci wyrastają. Są niestety takie alergie, które będą towarzyszyły choremu przez całe życie. Najskuteczniejszym sposobem leczenia alergii jest odstawienie alergenu. Rodzice małych alergików muszą pamiętać o stosowaniu właściwej diety i eliminowaniu produktów, które mogą spowodować uczulenie.

Tagi do tego wpisu
Reklama