Naciski posłanki i mieszkańców przyniosły sukces. Pediatria wznowi działalność

Data publikacji: 01.03.2018 20:43
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
29.01.2016 Jędrzejów. Szpital Specjalistyczny.

29.01.2016 Jędrzejów. Szpital Specjalistyczny.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Oddział pediatryczny w jędrzejowskim szpitalu prawdopodobnie wkrótce wznowi działalność. O to od połowy grudnia zabiegał Komitet Obrony Oddziału Pediatrii w Jędrzejowie, z posłanką PiS Anną Krupką na czele.

Jak informuje Edmund Kaczmarek, starosta jędrzejowski, oddział miał zostać otwarty już dziś. Z powodów problemów kadrowych mali pacjenci z terenu powiatu będą musieli poczekać około miesiąca.

- Brakło niecałego etatu i teraz trzeba poczekać, aż ktoś będzie mógł podjąć tę pracę. Jestem ostatnim z tych, który nie chciałby jak najszybciej otworzyć tego oddziału, ale muszę się obracać w realiach, a one są takie, że pieniądze już są, ale mamy nadal braki kadrowe - tłumaczy samorządowiec. 

Starosta nie chce podawać konkretnych terminów, ale przyznaje, że 1 kwietnia jest realną datą przywrócenia oddziału pediatrycznego. W tej chwili władze szpitala prowadzą rozmowy z lekarzami.

Jak mówi posłanka Anna Krupka, w przywrócenie oddziału zaangażowało się ponad 7 tysięcy osób z Jędrzejowa i powiatu. Dzięki wspólnej inicjatywie udało się zmienić decyzję starosty. Anna Krupka skierowała do włodarza powiatu dwa listy otwarte w sprawie przywrócenia oddziału, spotykała się z mieszkańcami, a także zorganizowała dwa spotkania w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Uważa, że z tej sytuacji można wyciągnąć dwa ważne wnioski. Pierwszy, że należy patrzeć władzy na ręce i pobudzać do działania lub korygować błędne decyzje. Drugi mówi, że siła oporu społecznego daje wymierne i pożyteczne efekty. Oddział pediatryczny w Jędrzejowie jest potrzebny po to, aby rodzice z chorymi dziećmi nie musieli jeździć do Włoszczowy, Buska-Zdroju czy Kielc.

Przypomnijmy, od 18 grudnia oddział pediatryczny zaprzestał przyjmowania kolejnych pacjentów. Na początku 2018 roku został zamknięty. Zarząd spółki Artmedik dzierżawca lecznicy zdecydował się na zawieszenie jego działalności z uwagi na brak lekarzy pediatrów, którzy mogliby zapewnić małym pacjentom odpowiednią opiekę medyczną.

Jak informowaliśmy, decyzja zarządu lecznicy spotkała się z dużym niezadowoleniem społecznym. Ponad tysiąc mieszkańców powiatu jędrzejowskiego podpisało się pod petycją przeciwko likwidacji oddziału, która złożona została do Zarządu Powiatu Jędrzejowskiego.

adv adv
Wiadomości
Reklama