Takie Kielce mało kto zna. Wyjątkowa wystawa w muzeum

Data publikacji: 01.03.2018 20:46
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Kultura
Wernisaż wystawy „Miasto i ludzie: Rynek, Plac NMP, ul. Sienkiewicza”.

Wernisaż wystawy „Miasto i ludzie: Rynek, Plac NMP, ul. Sienkiewicza”.
Kielce. 01.03.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

„Miasto: Rynek, Plac NMP, ulica Sienkiewicza” - to tytuł najnowszej wystawy w Muzeum Historii Kielc, przygotowanej z okazji dziesięciolecia istnienia placówki. Ekspozycja poświęcona jest trzem historycznym częściom stolicy województwa świętokrzyskiego - Placowi Najświętszej Marii Panny, Rynkowi oraz ulicy Sienkiewicza.

Dwie pierwsze części wystawy można było oglądać na przestrzeni ubiegłych lat i są one uzupełnieniem tej, gdzie pokazany jest kielecki deptak.

Kurator wystawy Krzysztof Myśliński podkreśla, że część dotycząca głównej ulicy miasta to tylko mały fragment obejmujący odcinek od obecnego Placu Moniuszki do ulicy Staszica.

- Ciężko sobie teraz wyobrazić, ale powodem była Silnica, która nie ujarzmiona, uniemożliwiała przedostanie się w dalszą część miasta - dodał.

Kontynuację wystawy dotyczącą ulicy Sienkiewicza z końca XIX i początku XX wieku, będzie można zobaczyć 22 czerwca w trakcie obchodów Święta Kielc, którego muzeum jest koordynatorem.

Każde zdjęcie na wystawie zostało opatrzone komentarzem, które przybliża historię zaprezentowanych okolic. Wśród nich jest m.in. Kamienica Sołtyków, Figura Świętej Tekli, a także gmach Leonarda, który został wyburzony, a w jego miejscu wybudowano Kieleckie Centrum Kultury.

Wystawa bardzo podobała się przybyłym na nią gościom. Wśród nich był pan Andrzej, z urodzenia Ślązak, który przyjechał do Kielc w latach 60. ubiegłego wieku. Podkreślał, że jest zachwycony wystawą i na pewno zachęci swoich znajomych z innych miast, aby zobaczyli jakim pięknym miastem jest stolica regionu świętokrzyskiego.

Wystawę będzie można oglądać do 27 maja w siedzibie Muzeum Historii Kielc przy ulicy Leonarda 4. 

Reklama