Smog w Kielcach? Dowiesz się z tablic przy przystankach

Data publikacji: 02.03.2018 14:03
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Propozycja wyglądu tablicy rozkładu jazdy autobusów z informacją dotyczącą jakości powietrza w Kielcach

Propozycja wyglądu tablicy rozkładu jazdy autobusów z informacją dotyczącą jakości powietrza w Kielcach
Kielce. 02.03.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

"Jakość powietrza w Kielcach - stan zły lub bardzo zły" – od przyszłego tygodnia, takie komunikaty będą wyświetlane na elektronicznych tablicach informacyjnych przy kieleckich przystankach. To kolejny pomysł urzędników, który ma zwrócić uwagę mieszkańców na zagrożenia wynikające z obecności smogu.

Grzegorz Wnuk - dyrektor wydziału zarządzania energią w kieleckim ratuszu informuje, że komunikaty pojawią się tylko wtedy, gdy normy powietrza zostaną przekroczone. Dane będą pochodzić ze stacji Państwowego Monitoringu Ochrony Środowiska z ulicy Jagiellońskiej i będą dotyczyć pyłów PM 10.

Urzędnicy zdecydowali, że prezentowane będą komunikaty tylko w momencie, kiedy stan jakości powietrza będzie się utrzymywał na poziomie złym i bardzo złym. Chodzi o to, aby informacja przykuwała uwagę pasażerów i mieszkańców. Zdaniem urzędników pisanie o tym, że jakość powietrza w mieście jest dobra, jest bezzasadne.

Informacje o jakości powietrza na tablicach zmiennej treści KZK GOPKatowice . 02.03.2018 / Fot. www.kzkgop.com.pl / www.kzkgop.com.pl

Grzegorz Witkowski z Zarządu Transportu Miejskiego przyznaje, że w planach jest uruchomienie systemu w przyszłym tygodniu. Komunikaty wyświetlane będą w dolnej części ekranu, w miejscu, gdzie pojawiają się informacje np. o zmianach w kursowaniu linii autobusowych.

Informacje o stanie jakości powietrza będą prezentowane na wszystkich sześćdziesięciu tablicach, które obecnie działają w mieście. W przyszłości pojawią się także na kolejnych 30, które będą montowane w tym roku.

Reklama