Dyktando trudniejsze niż zwykle

Data publikacji: 03.03.2018 09:08 / Data aktualizacji: 03.03.2018 14:35
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu

"Dyktando Gwarowe" zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Św. Katarzyny i Doliny Wilkowskiej oraz Urząd Miasta i Gminy Bodzentyn.
Wilków. 03.03.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Prawie 40 osób wzięło udział w „Dyktandzie Gwarowym”, które po raz drugi zorganizowały Stowarzyszenie Przyjaciół Św. Katarzyny i Doliny Wilkowskiej oraz Urząd Miasta i Gminy Bodzentyn. W tym roku odbyło się w Świetlicy Wiejskiej w Wilkowie.

Uczestnicy zmierzyli się z wierszem miejscowej poetki Katarzyny Zaborowskiej „Zaproszenie w Góry Świętokrzyskie”.

Katarzyna Jarosz i Ewa Skrzyniarz ze Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Górno stwierdziły, że sprawdzian potraktowały jako zabawę, ale miło byłoby coś wygrać. Przyznają, że gwara jest przepiękna i trzeba ją kultywować. Potrafią nią mówić, ale pisanie jest znacznie trudniejsze. Świętokrzyską mowę przekazały im babcie.

Teresa Bzymek ze Stowarzyszenia „Miejska Góra” z Bodzentyna gwarą posługuje się na co dzień. Przyznaje, że na wsi rzadko już jej się używa, ale ona do gwary tak przywykła, że nie wyobraża, aby z niej zrezygnować.

Dariusz Skiba, burmistrz Bodzentyna powiedział, że przez lata gwara zanikała. Teraz jednak różne organizacje i stowarzyszenia starają się wracać do korzeni. Tym bardziej że w Górach Świętokrzyskich urodzili się artyści, którzy tworzyli, a nie umieli czytać i pisać. Dopiero później przelewano ich twórczość na papier. Dlatego warto popularyzować ich dzieła, choćby nawet poprzez organizowanie dyktanda gwarowego.

W ubiegłym roku uczestnicy dyktanda również zmagali się z wierszem Katarzyny Zaborowskiej. Był to utwór "Kukoj kukułecko".

Najlepiej z dyktandem poradziła sobie Alina Zdanek, sołtys Podgórza ze Stowarzyszenia „Miejska Góra”. Drugie miejsce zajął Kacper Świderski z drużyny ZHP w Bodzentynie, a trzecie Agnieszka Wrona ze Stowarzyszenia „Wolanie spod Łysicy”.

Tagi do tego wpisu
Reklama