Tanie mieszkania na Grochowej

Data publikacji: 06.03.2018 13:26
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
04.09.2015. Blok przy ulicy Karczówkowskiej 12

04.09.2015. Blok przy ulicy Karczówkowskiej 12
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Mieszkańcy komunalnych wieżowców nr 31 i 25 przy ulicy Grochowej w Kielcach na Czarnowie będą mogli wykupić mieszkania z bonifikatą na starych zasadach, czyli nawet z 90% upustem. Do tej pory nie było to możliwe, ponieważ właścicielami gruntów były osoby prywatne. Miasto uregulowało jednak stan prawny i gmina stała się właścicielem działek.

Filip Pietrzyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji w ratuszu tłumaczy, że w międzyczasie miejskie bonifikaty zostały ograniczone. Obecnie wynoszą one 50 i 60%. W kolejnych latach będą się zmniejszały aż do zaprzestania ich udzielania w 2021 roku.

Mieszkańcy wieżowców przy ulicy Grochowej złożyli jednak wnioski kilka lat temu, gdy bonifikata wynosiła 90%. Nie mogli jednak nabyć lokali ze względu na nieuregulowany stan prawny gruntów.  Na najbliższej sesji radni podejmą uchwałę umożliwiającą zakup tych lokali mieszkańcom, którzy wcześniej złożyli wnioski i nie z własnej winy nie mogli nabyć ich z bonifikatą na wcześniejszych zasadach.

Filip Pietrzyk dodał, że gmina uregulowała również stan prawny gruntu wieżowca przy ulicy Karczówkowskiej 12. To był również istotny problem dla Spółdzielni Armatury i lokatorów, ponieważ w tym przypadku prawie połowa budynku stała na działce prywatnej. Ten stan prawny został już uregulowany i gmina Kielce jest właścicielem gruntu. Teraz zostanie on sprzedany spółdzielni, by mogła poprzekształcać lokale na odrębne własności. To pozwoli z kolei mieszkańcom uzyskać pełnoprawne tytuły do swoich mieszkań. W zamian za poniesione koszty miasto otrzyma od spółdzielni Armatury dość atrakcyjną działkę przy ulicy Chęcińskiej.

Reklama