Jędrzejów wciąż bez pediatrii. Temat dzieli radnych

Data publikacji: 08.03.2018 18:08
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Jędrzejów. 18.01.2018 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Sprawa zawieszonego oddziału pediatrycznego w jędrzejowskim szpitalu wywołała burzliwą dyskusję podczas sesji rady powiatu. Od połowy grudnia Komitet Obrony Oddziału Pediatrii wraz z posłanką PiS Anną Krupką, zabiegają o przywrócenie możliwości leczenia najmłodszych pacjentów w Jędrzejowie.

Jak informuje jeden z członków komitetu - Paweł Faryna, wiceprzewodniczący rady powiatu - w sprawie oddziału dziecięcego w jędrzejowskiej lecznicy występuje wiele niejasności.

- Początkowo, powodem zamknięcia oddziału był brak lekarzy, następnie mówiono o braku pieniędzy na dodatkowe etaty. Cała ta sytuacja budzi wątpliwości. Podczas ostatniej sesji pytałem pana starostę, dlaczego nakłania do łamania prawa lokalnych samorządowców, prosząc ich o finanse na prywatną spółkę, co jest niezgodne z ustawą budżetową - dodaje. Jak podkreśla Paweł Faryna - radni nie otrzymali wyczerpujących informacji, dotyczących tak ważnej kwestii, jak funkcjonowanie oddziału pediatrycznego w Jędrzejowie.

Starosta Edmund Kaczmarek stwierdził, że ostatnia sesja nie była poświęcona sprawom szpitala, dlatego nie rozumie pretensji części radnych. Jak podkreślił - wszystkim zależy na tym, aby oddział pediatryczny wznowił działalność jak najszybciej, niestety działania starostwa w tej sprawie częściej spotykają się z krytyką niż merytorycznym wsparciem.

- Najważniejsze dziś jest to, że udało się rozwiązać problem finansów na oddziale pediatrycznym. Zadaniem operatora lecznicy, czyli spółki Artmedik jest teraz znalezienie lekarzy chętnych do pracy, aby uzupełnić braki kadrowe. Tak samo jak członkowie komitetu, trzymam kciuki za oddział pediatryczny, aby od kwietnia wznowił działalność - dodał Edmund Kaczmarek.

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Krupka, która aktywnie angażowała się w starania o przywrócenie oddziału pediatrycznego w jędrzejowskiej lecznicy, wyraziła nadzieję, że starosta dotrzyma słowa i od pierwszego kwietnia oddział dziecięcy będzie znów funkcjonował. - To jest sprawa ważna przede wszystkim dla mieszkańców powiatu jędrzejowskiego. Jeśli starosta nie zdecyduje się przywrócić działania oddziału, rodzice chorych dzieci będą skazani, aby ze swoimi pociechami jeździć do Buska Zdroju, Włoszczowy czy do Kielc - stwierdziła posłanka.

Oddział pediatryczny w Jędrzejowie został zamknięty na początku 2018 roku. Zarząd Spółki Artmedik, dzierżawcy szpitala, zdecydował o zawieszeniu jego działalności ze względu na brak lekarzy, którzy mogliby zapewnić małym pacjentom odpowiednią opiekę medyczną.

Reklama