110 lat świętokrzyskiego PTTK. Zaplanowano wycieczki i zwiedzanie regionu

Data publikacji: 10.03.2018 18:53
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
17.07.2016 Kielce. Wycieczka po mieście z PTTK.

17.07.2016 Kielce. Wycieczka po mieście z PTTK.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Rozpoczęły się obchody 110-lecia Oddziału Świętokrzyskiego PTTK w Kielcach. Do stolicy regionu przyjechali przewodnicy z całej Polski, a także dziennikarze branżowych czasopism. Początek obchodów 110-lecia, to dwa dni wspólnych wypraw, aby przewodnicy z innych zakątków naszego kraju mogli poznać piękno Świętokrzyskiego.

Dziś podziwiali m. in. kielecką Kadzielnię, a także katedrę i Muzeum Narodowe, na niedzielę z kolei zaplanowano wycieczki do Energetycznego Centrum Nauki i na Wzgórze Zamkowe.

Marcin Marciniewski, prezes Oddziału Świętokrzyskiego PTTK w Kielcach podkreślił, że w regionie z roku na rok rośnie liczba wielkich imprez, w których mogą wziąć udział piechurzy. Jak zaznaczył, jest to m. in. maraton 50-tka Świętokrzyska. Dodał, że szlaki, którymi opiekuje się kieleckie PTTK są bardzo dobrze utrzymane, a w zeszłym roku zostały nawet dostrzeżone w kraju. - Nasze świętokrzyskie szlaki przeszły zewnętrzny audyt i zostały uznane najlepiej utrzymanymi szlakami w Polsce. Jak zwykle jednak po zimie kontrolujemy trasy, ponieważ mogło się gdzieś drzewo złamać, ktoś mógł je zdewastować. Cały czas ich doglądamy - podkreślił Marcin Marciniewski.

Jak dodał, nie ma także problemu z oznakowaniem trasy. Pracuje grupa doświadczonych osób. - Mamy wykwalifikowanych, licencjonowanych znakarzy. Aktualnie z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego prowadzimy kolejne szkolenia dla studentów studiów geograficznych. Mamy kadrę sprawdzoną i doświadczoną, więc nie boimy się o jakość, terminowość i merytoryczne przygotowanie takich szlaków - zaznaczył.

Marcin Marciniewski podkreślił również, że popularność pieszego podróżowania w naszym regionie rośnie. Coraz więcej osób decyduje się na spacery, żeby zadbać o kondycję lub zapomnieć o stresie w pracy. - O różnych porach roku, mamy różny profil turysty, który staje się tym dominującym na naszych szlakach. Najczęściej w weekendy mamy do czynienia z młodzieżą, taką, która indywidualnie przychodzi, a także z całymi rodzinami. W maju i czerwcu rusza natomiast lawina wycieczek szkolnych - dodał.  

W tym roku oddział kielecki PTTK włączy się także do projektu „Kielce raj dla rodzin”, który ma zachęcić rodziny z dziećmi do zaplanowania pobytu w stolicy województwa świętokrzyskiego. W przyszłą sobotę kielecki PTTK organizuje kolejną wycieczkę. Piechurzy przejdą 19 kilometrów. Wyruszą z Cisowa, przejdą przez Górę Zamczysko i Ociesęki do Huty Nowej.

Podobne wiadomości
Reklama