Kazimierza Wielka inwestuje. Będzie tężnia i molo

Data publikacji: 12.03.2018 13:58
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Miejski zalew w Kazimierzy Wielkiej

Miejski zalew w Kazimierzy Wielkiej
Kazimierza Wielka. 12.03.2018 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

W centrum Parku Miejskiego w Kazimierzy Wielkiej stanie tężnia solankowa. To jeden z pomysłów władz miasta, które przygotowują się do rewitalizacji centrum miejscowości. Obiekt ma być jedną z głównych atrakcji turystycznych miejskich zalewów, które także czeka kompleksowa modernizacja.

Ratusz ogłosił już konkurs, który ma wyłonić najlepszą koncepcję urbanistyczno-architektoniczną dla tego miejsca i liczy, że niebawem znajdujące się w centrum miasta zalewy zmienią swoje oblicze.

Ryszard Skowron, naczelnik wydziału inwestycji w kazimierskim ratuszu, informuje, że prace modernizacyjne mają dotyczyć głównie zbiornika nr 1. Ich szczegółowy zakres będzie znany w maju po rozstrzygnięciu konkursu. Naczelnik przypomina, że zalewy powstały w XIX wieku, jako wodne zaplecze dla cukrowni „Łubna”. Podkreśla, że na ich terenie od lat nie prowadzono żadnych prac.

- Przebudowany zostanie na pewno znajdujący się na wyspie budynek i jego najbliższe otoczenie. Obiekt będzie dalej służył jako punkt gastronomiczny. W planach mamy również budowę mola i ścieżek turystycznych wokół zbiorników - dodaje.

Miejski zalew w Kazimierzy WielkiejKazimierza Wielka. 12.03.2018 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Władze miasta planują również budowę tężni solankowej. Burmistrz Kazimierzy Wielkiej Adam Bodzioch tłumaczy, że byłby to duży obiekt z zadaszeniem w formie parkowej altany, pod którą goście mogliby odpocząć korzystając ze zdrowotnych, inhalacyjnych właściwości.

- Integralną częścią każdego uzdrowiska muszą być tereny spacerowe i rekreacyjne, a takie pojawią się w mieście po modernizacji zalewów - dodaje burmistrz.

W projekcie rewitalizacji centrum miasta, oprócz modernizacji terenów wokół zalewów, znalazła się również m.in. przebudowa byłego dworca PKS, miejskiej targowicy i Rynku oraz utworzenie Centrum Aktywności Obywatelskiej w budynku dawnego przedszkola.

Rewitalizacja Kazimierzy Wielkiej będzie kosztowała około 19 milionów złotych. Znaczną część tej kwoty, bo prawie 14 milionów złotych, pokryje unijna dotacja.

Reklama