Mniej za prąd i ciepło. Kolejne gminy decydują się na „zieloną energię”

Data publikacji: 14.03.2018 15:43
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Ogniwa fotowoltaiczne

Ogniwa fotowoltaiczne
Fot. Teresa Czajkowska / Radio Kielce

Prawie 300 mieszkańców gmin: Obrazów, Wilczyce, Waśniów, Sadowie i Wojciechowice skorzysta z 60-procentowego dofinansowania na zainstalowanie w gospodarstwach domowych odnawialnych źródeł energii. Wspólny projekt tych 5 samorządów uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Liderem w tej grupie jest Obrazów, gdzie z dofinansowania skorzysta grupa 200 mieszkańców. Gmina otrzymała na ten cel 2 mln zł, tyle samo wyłoży z własnego budżetu. Jak powiedział wójt Obrazowa Krzysztof Tworek, mieszkańcy mogą w ten sposób zmniejszyć koszty zainstalowania pomp ciepła, instalacji fotowoltaicznych oraz tzw. solarów. W ciągu miesiąca ogłoszony zostanie przetarg, a instalowanie urządzeń powinno odbywać się od sierpnia do listopada.

Wójt dodał, że w Urzędzie Gminy tworzona jest lista rezerwowa mieszkańców, zainteresowanych dofinansowaniem do montażu odnawialnych źródeł energii. Jego zdaniem, inwestycje pomogą w rozwoju Obrazowa, który stanie się gminą bardziej ekologiczną, co ma szczególne znaczenie w kontekście upraw sadowniczych. Ponadto mieszkańcy będą mogli zaoszczędzić na wydatkach związanych z opłatami za prąd i ciepło.

Reklama