Wyjątkowy absolwent. Pierwszy doktorat poza uczelnią

Data publikacji: 15.03.2018 21:35
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Kultura
Wernisaż wystaw w BWA.

Wernisaż wystaw w BWA.
Kielce. 09.03.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Tydzień temu w kieleckim Biurze Wystaw Artystycznych wernisaż miał Bartek Jarmoliński, natomiast dzisiaj, w przestrzeniach galerii, artysta obronił tytuł doktora sztuki. Była to pierwsza obrona w Kielcach, która odbyła się poza murami Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Do tej pory, przeprowadzano je w budynku Instytutu przy ulicy Podklasztornej 117. Bartek Jaromliński zdecydował się na zmianę miejsca, ponieważ chciał, aby jego prace zobaczyła większa liczba odbiorców.

- Chciałem wyjść i zaprezentować to, co stworzyłem, pokazać to ludziom, po prostu pójść ze sztuką o krok dalej - dodał.

Tomasz Sikorski, przewodniczący komisji egzaminacyjnej, podkreślił, że taka forma obrony jest czymś wyjątkowym.

- W Instytucie mamy dobre warunki i oczywiście wygodniej i łatwiej jest przeprowadzać obronę na miejscu, jednakże uważam, że osoba podchodząca do obrony powinna mieć wolność w decyzji dotyczącej miejsca - zaznaczył.

Praca doktorska Bartka Jarmolińskiego składała się z 12 obrazów wykonanych w technice malarskiej oraz collage’u, które należą do cyklu „Względne cechy podobieństwa”.  Jeden z recenzentów pracy, prof. dr hab. Marian Stępak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, tak podsumował twórczość Bartka Jarmolińskiego: „Artysta nie boi się tematów trudnych i kontrowersyjnych, jest otwarty na dialog z szeroko rozumianym odbiorcą, wszakże w dużej mierze szczególnie jemu swoją sztukę dedykuje”.

Wśród publiczności obecna była pochodząca z Łodzi, Barbara Janowska, która na co dzień uczestniczy w zajęciach prowadzonych przez artystę. Jak stwierdziła - było to bardzo konkretne i rzeczowe spotkanie.

- Bardzo mi się podobało. Uczestniczyłam w takim wydarzeniu po raz pierwszy, ale jestem w pełni usatysfakcjonowana, oceniam je pozytywnie - podkreśliła.

Bartek Jarmoliński jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, na której uzyskał tytuł magistra. Do tej pory zrealizował 30 wystaw indywidualnych, brał udział w wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą. Jego prace znajdują się m.in. w Muzeum Regionalnym w Brzezinach, a także w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Obrona dyplomu artysty była publiczna, jedynie głosowanie komisji zostało utajnione. Jak poinformował Tomasz Sikorski - decyzja o przyznaniu tytułu doktora Bartkowi Jarmolińskiemu nastąpiła zdecydowaną większością głosów komisji. W maju studentka Marta Pabian również planuje bronić swoją pracę poza murami uczelni.

Tagi do tego wpisu
Reklama