Telemedycyna pomoże diagnozować cukrzyków

Data publikacji: 16.03.2018 18:08
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie


Fot. okulistykawpolsce.pl

Ponad 600 tysięcy Polaków cierpi na cukrzycowy obrzęk plamki oka. To schorzenie, na które zapadają osoby chore na cukrzycę. W Polsce jest ich około dwóch milionów, a kolejny milion osób nie wie, że cierpi na cukrzycę.

Dlatego, jak przyznaje profesor Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, liczba osób, które zachorują na cukrzycowy obrzęk plamki oka będzie się zwiększała.

- To powikłanie, które prowadzi do nieodwracalnej ślepoty. By nie dopuścić do wystąpienia tego schorzenia podstawą jest leczenie diabetologiczne i internistyczne. Najważniejsza sprawa to profilaktyka, czyli prowadzenie zdrowego trybu życia, by nie dopuścić do rozwoju cukrzycy. Natomiast jeśli się ona już pojawi, należy jak najwcześniej rozpocząć leczenie objawów ocznych - mówi profesor Robert Rejdak.

Jak podkreśla, polscy okuliści zamierzają także wprowadzić, jako sposób wczesnej diagnostyki w wykrywaniu cukrzycowego obrzęku plamki oka, telemedycynę. Prace pilotażowe nad wdrożeniem tego rozwiązania już się rozpoczęły w Warszawie i Lublinie.

- Wprowadzenie programu telemedycyny pozwoli na to, że już lekarz rodzinny wykona zdjęcie dna oka i wyśle do ośrodka referencyjnego. Tam specjaliści, posługując się specjalistycznym programem, wychwycą pierwsze objawy choroby na podstawie analizy zdjęcia i zdecydują o tempie leczenia pacjenta - wyjaśnia profesor Rejdak. 

O cukrzycowym obrzęku plamki dyskutowali w Kielcach specjaliści podczas ogólnopolskiej konferencji „Cyklookulistyka 2018”.

Tagi do tego wpisu
Reklama