W Czerwonej Górze powstanie ZOL

Data publikacji: 19.03.2018 13:44
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze, sala dla osób z ciężką niewydolnością oddechową

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze, sala dla osób z ciężką niewydolnością oddechową
Fot. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze

Pierwszy w województwie świętokrzyskim Zakład Opiekuńczo - Leczniczy dla pacjentów z ciężką niewydolnością oddechową powstanie przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze. Budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku.

- Na parterze trzykondygnacyjnego budynku będą 22 łóżka. Chorzy będą tam leczeni za pomocą respiratora i tlenu. Taka terapia pozwala wydłużyć życie o kilka lat - informuje Youssef Sleiman dyrektor szpitala.

- Mamy ośrodek, który zajmuje się pacjentami wentylowanymi w domu. Takich chorych jest 60. Jednak część z nich nie może być leczona w domu ze względu na ciężki stan i problemy lokalowe, dlatego muszą przebywać w specjalistycznych ośrodkach. W naszym regionie obecnie jest 15 pacjentów wentylowanych mechanicznie, którzy muszą być leczeni w innych regionach, mazowieckim i małopolskim, ponieważ w województwie świętokrzyskim nie ma takiego ośrodka - dodaje Youssef Sleiman.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze ubiega się o unijne pieniądze na powstanie zakładu opiekuńczo leczniczego. Wniosek pozytywnie przeszedł już weryfikację. Lecznica ma już także gotowy projekt budynku i pozwolenie na budowę.

Jak dodaje Youssef Sleiman, pacjentów z ciężką niewydolnością oddechową będzie przybywać. Cztery lata temu, szpital w warunkach domowych leczył jednego takiego pacjenta, obecnie jest ich 60.

- Teraz dla chorych zamierzamy zaadoptować tylko jedno piętro budynku. Jednak w związku z tym, że takich pacjentów będzie przybywać, chcemy wybudować kolejne dwa piętra - dodaje dyrektor Sleiman.

Szacowany koszt inwestycji wynosi około 12 mln zł.

W Polsce jest 45 ośrodków leczących pacjentów wentylowanych mechanicznie.

Reklama