Coraz bliżej budowy nowej siedziby „Kubusia”

Data publikacji: 21.03.2018 17:40
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Koncepcja architektoniczna nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Wizualizacje.

Koncepcja architektoniczna nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Wizualizacje.
Fot. Pracownia Architektoniczna Cezary Furmanek /

Do końca marca Pracownia Architektoniczna Cezary Furmanek z Łodzi ma przedstawić kieleckim urzędnikom dokumentację budowlaną nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. Po jej otrzymaniu ratusz ma dwa miesiące na weryfikację - poinformował Bernard Oziębły dyrektor Wydziału Inwestycji.

Taki termin został przyjęty ze względu na rozbudowaną dokumentację. Po weryfikacji projektant będzie miał 20 dni na naniesienie poprawek. Do końca czerwca dokumenty powinny zostać zatwierdzone. Natomiast do końca sierpnia ratusz będzie dysponował pozwoleniem na budowę.

Bernard Oziębły nie widzi powodów, aby wykonawca nie dotrzymał terminu, ponieważ udało się już uzyskać dwie najważniejsze opinie, czyli zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Państwowej Straży Pożarnej na pewne odstępstwa od przepisów przeciwpożarowych. W związku z tym, że jest to obiekt zabytkowy nie zawsze jest możliwość zastosowania obowiązujących przepisów. Trzeba jednak zaprezentować rozwiązania alternatywne, które nie wpłyną na pogorszenia bezpieczeństwa.  

W zabytkowych budynkach na Wzgórzu Zamkowym powstaną dwie sceny z komfortowymi rozwiązaniami dla widzów. Duża scena pomieści ok. 150 widzów, a sala kameralna ok. 70 osób. Wejście główne będzie zlokalizowane od ulicy Zamkowej. Obiekt ma być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Budowa nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora Kubuś rozpocznie się w drugiej połowie przyszłego roku i będzie kosztować ok 20 milionów złotych, z czego 13 milionów złotych to dofinansowanie unijne. Według szacunków, nowa siedziba teatru będzie gotowa w 2020 roku.

Reklama