Jest decyzja w sprawie budynku przy Leśnej

Data publikacji: 22.03.2018 13:47
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Ulica Leśna. Dawny budynek  Uniwersytetu Jana Kochanowskiego

Ulica Leśna. Dawny budynek Uniwersytetu Jana Kochanowskiego
Kielce. 22.03.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Jest porozumienie miasta i konserwatora zabytków, w sprawie przyszłości dawnej siedziby UJK przy ul. Leśnej w Kielcach. Zakłada ono odtworzenie historycznego portyku w budynku. Utworzone zostanie również dodatkowe przejście między kamienicami. Nowa uliczka połączy ulice: Leśną i Silniczną.

Jak informowaliśmy, pomysł wyburzenia gmachu pojawił się w ubiegłym roku. Plany zakładały zastąpienie go siedmiokondygnacyjnym biurowcem z parkingiem podziemnym. Jednak propozycja podzieliła urzędników i mieszkańców Kielc.

Artur Hajdorowicz, dyrektor wydziału rozwoju i rewitalizacji twierdzi, że po wielu rozmowach z konserwatorem udało się wypracować kompromis. Zgodnie z nim zachowana będzie obecna linia zabudowy w głębi działki z odtworzeniem historycznego portyku. Został on zniszczony w latach siedemdziesiątych XX wieku. Pozostała część gmachu zostanie wyburzona, a na jej miejsce powstanie nowoczesna przestrzeń biurowa. Dodatkowo dobudowane będzie nowe skrzydło, nawiązujące do dawnego gimnazjum im. bł. Kingi. 

Artur Hajdorowicz zaznacza, że zgodnie z nowymi założeniami powstanie około 10 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowych. - Mają to być biura jednoprzestrzenne, tzw. „open space”. Liczymy, że wynajmem powierzchni zainteresują się firmy z branży outsourcingowej, a prace w nich znajdą młodzi kielczanie.

Budynek przy ulicy Leśnej, miasto odkupiło od Uniwersytetu w 2015 roku za prawie 9 milionów złotych.

Tagi do tego wpisu
Reklama