W szkołach regionu powstają pracownie na miarę XXI wieku

Data publikacji: 28.03.2018 16:38
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Tomasz Piwko , Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
128 nowoczesnych zestawów komputerowych trafi do wszystkich starachowickich  Szkół  Podstawowych

128 nowoczesnych zestawów komputerowych trafi do wszystkich starachowickich Szkół Podstawowych
Fot. UM Starachowice

128 nowoczesnych zestawów komputerowych trafi do wszystkich starachowickich Szkół Podstawowych. Sprzęt wart około 500 tys. zł złotych to kolejny etap realizacji projektu „Poprawa dostępności infrastruktury edukacyjnej i szkoleniowej placówek oświatowych Gminy Starachowice”. Jest on współfinansowany przez Unię Europejską.

Jak informuje Marek Materek prezydent Starachowic, pracownie informatyczne w ośmiu Szkołach Podstawowych zostały wyposażone w nowoczesne serwery terminalowe. To komputer, na którym zainstalowane są wszystkie programy, pliki i dane. Wyświetla on wszystkie te informacje na dowolnym monitorze.

16 zestawów komputerowych trafiło m.in. do Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Kochanowskiego. Jak podkreśliła wicedyrektor placówki Magdalena Lach-Zwierz, nowoczesna pracownia znacznie poprawi proces edukacyjny.

- Umożliwia podnoszenie nauczycielom warunków pracy, dostępu do informacji. Dostęp do nowoczesnych technologii wpisany jest w podstawę programową kształcenia. Dzięki takim pracowniom możemy starać się, by ta nauka była dla dzieci ciekawa i atrakcyjna - dodała wicedyrektor.

Wartość całego zadania to 1,2 mln zł. Dotychczas w ramach projektu wykonano także modernizację boisk sportowych przy Szkołach Podstawowych nr 10 i 13 oraz gimnazjum nr 4.

Nowy sprzęt teleinformatyczny dostanę także ostrowieckie szkoły. Póki co trwa procedura przetargowa w ramach projektu „Nowoczesna szkoła”. Naczelnik Wydziału Planowania i Rozwoju Dominik Smoliński zaznacza, że wszystkie ostrowieckie podstawówki zostaną doposażone w przenośne komputery, tablice multimedialne i dodatkowy sprzęt.

Wymienione zostaną także meble w pracowniach językowych. Dodatkowo w szkołach pojawią się tablice multimedialne i tablety. Cały projekt obejmuje również wymianę infrastruktury sportowej, opiewa na kwotę ponad czterech milionów, dofinansowanie to niespełna trzy miliony.

Natomiast w Sandomierzu wszystkie szkoły średnie posiadają pracownie komputerowe. Najnowsza i najlepiej oprogramowana jest w I Liceum Ogólnokształcącym Collegium Gostomianum, która skorzystała z pilotażowego programu Wojskowej Akademii Technicznej realizowanego pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej i pod koniec ubiegłego roku doszło do przekazania sprzętu o wartości 100 tysięcy złotych. W związku z tym, organ prowadzący szkołę, czyli powiat zdecydował o przekazaniu pieniędzy na finansowanie dwóch dodatkowych lekcji informatyki w tygodniu, z których korzystają uczniowie.  

Jak poinformował Janusz Suszyna naczelnik Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym w Sandomierzu, dobre i nowe pracownie komputerowe posiada także Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących oraz Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich. W obu przypadkach skorzystano z programu urzędu marszałkowskiego w Kielcach, dotyczącego wyposażania nowoczesnych szkół zawodowych.

W Zespole Szkół Ekonomicznych uczniowie także mają do dyspozycji pracownię komputerową, która pod koniec ubiegłego roku została nieznacznie doposażona pod kątem nauki w zawodzie grafik komputerowy, co stało się przy pomocy Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Jak dodał naczelnik Janusz Suszyna, najsłabiej pod kątem wyposażenia pracowni komputerowych spośród sandomierskich szkół średnich wypada II Liceum Ogólnokształcące, które ostatnio nie korzystało z żadnych programów wsparcia dotyczących wyposażania w tego typu sprzęt. Jednak - jak dodaje naczelnik - pracownie komputerowe, które są w tej szkole wystarczają, jak na potrzeby nauki informatyki dla licealistów.

Jeżeli chodzi o sandomierskie szkoły podstawowe, to wszystkie są w posiadaniu pracowni komputerowych.

- Sytuacja pod tym względem wygląda dobrze - stwierdziła wiceburmistrz Sandomierza Katarzyna Zioło.

Dodała, że teraz do dwóch ostatnich szkół, doprowadzany jest światłowód, który polepszy Internet. Dotyczy to Szkoły Podstawowej nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 1. Pozostałe dysponują bardzo dobrą jakością przesyłu.

Reklama