Biskup Piotrowski: kapłani muszą upodabniać się do Jezusa

Data publikacji: 29.03.2018 06:50 / Data aktualizacji: 29.03.2018 12:55
Autor: Marek Orkisz , Grażyna Szlęzak-Wójcik , Marlena Płaska , Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
29.03.2018 Kielce. Msza Krzyżma, której przewodniczył biskup Jan Piotrowski

29.03.2018 Kielce. Msza Krzyżma, której przewodniczył biskup Jan Piotrowski
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wielki Czwartek to dzień, w którym kościół katolicki wspomina ustanowienie sakramentu kapłaństwa. Kielecka bazylika katedralna, podczas porannej mszy świętej Krzyżma wypełniła się księżmi, którzy odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie. Biskup kielecki Jan Piotrowski w homilii podziękował im za trud duszpasterskiej i katechetycznej posługi, modlitwę i dzieła miłosierdzia. Młodszych kapłanów zachęcił do podjęcia pracy misyjnej i stałej troski o formację duchową i intelektualną.

Hierarcha podkreślił, że kapłaństwo jest darem i odwołał się do słów Jezusa: „Wystarczy Ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali”. Dodał, że te słowa są nadal aktualne i obejmują wszystkich duchownych, bez wyjątku. Księża muszą się upodabniać do Jezusa – Najwyższego Kapłana – dodał biskup. - Nie bójmy się solidnego rachunku sumienia z naszej kapłańskiej posługi i wszystkich chwil naszego życia. Miejmy świadomość, że prawda jest jedyną drogą do wolności i odnowy życia duchowego. Tylko wtedy wszyscy, nawet ci którzy nas nie darzą sympatią, ani szacunkiem uznają, że jesteśmy prawdziwym, błogosławionym szczepem Pana – mówił bp Jan Piotrowski. W rozmowie z Radiem Kielce, biskup dodał, że świat ciągle stawia nowe wyzwania także przed księżmi, co skłania do poszukiwań np. nowych metod i form pracy duszpasterskiej.

Ks. Dariusz Gącik, wikariusz generalny diecezji kieleckiej podkreśla, że w Wielki Czwartek dziękuje Bogu za swoje powołanie i 26 lat kapłaństwa. Dziś wspomina ten dzień, kiedy oddał swoje życie Bogu. Dodaje, że każdy z księży, także on potrzebuje codziennie nawracania się, by lepiej służyć. Dzień, w którym można odnowić przyrzeczenia kapłańskie jest umocnieniem i światłem na cały rok.

To święto jest dla kapłana tym, czym dla małżonków rocznica sakramentu małżeństwa – dodał ks. Marek Blady. Ks. Jan Leon Mucha wspomina 51 lat swojego kapłaństwa. Przyjmował święcenia z rąk biskupa Jana Jaroszewicza w 1967 roku. W pracy kapłańskiej towarzyszy mu szczególnie troska o młodzież i ochronę życia poczętego.  

O godzinie 18.00 w katedrze biskup kielecki Jan Piotrowski będzie przewodniczył mszy św. Wieczerzy Pańskiej. Wierni będą mogli skorzystać też ze spowiedzi od 20.00 do północy.

Reklama