Biskup Nitkiewicz: kapłan ma mieć i Ewangelię i gazetę

Data publikacji: 29.03.2018 10:04 / Data aktualizacji: 29.03.2018 10:24
Autor: Marek Orkisz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Rozmowa Dnia. Od lewej: Grażyna Szlęzak-Wójcik i biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz

Rozmowa Dnia. Od lewej: Grażyna Szlęzak-Wójcik i biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz
Sandomierz. 29.03.2018 / Fot. Radio Kielce

Współczesny kapłan nie może wypuszczać z rąk Ewangelii, ale jednocześnie musi być otwarty na głos płynący ze świata. Trzeba mieć na biurku i Ewangelię i najnowszą gazetę - mówi biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, odnosząc się do wyzwań stojących przed księżmi.

Jak dodaje podstawowym powołaniem kapłana jest podążanie drogą Chrystusa i głoszenie dobrej nowiny, ale księża muszą być także świadomi tego, co dzieje się we współczesnym świecie. Muszą zauważać gigantyczny postęp technologiczny i naukowy, który wpływa na nasze życie i czasami  sprawia, że wartości uniwersalne są usuwane na dalszy plan. Stąd z jednej strony kapłan ma być świadkiem Chrystusa, żyć jego nauką i dawać świadectwo swoją postawą, a jeśli popełni błąd musi się nawrócić. Z drugiej strony musi być blisko ludzi, zauważać ich problemy służąc pomocą i przykładem.

Jak dodaje gość Radia Kielce, wiele osób chciałoby sprowadzić rolę Kościoła do organizacji charytatywnej, która powinna ograniczyć swoją działalność do świadczenia dobra i opieki nad potrzebującymi. Tymczasem zadaniem Kościoła jest także głoszenie prawdy, czasami niewygodnej. Tu nie ma jednego sposobu jak to robić mówi biskup. Czasami trzeba jak reklama w telewizji narzucać się i przypominać, podczas gdy innym razem należy to robić z wielkim wyczuciem i dyskretnie.  

Ksiądz nie może być oderwany od ludzi - przypomina biskup Nitkiewicz. Musi się od nich uczyć i radzić. Jeżeli jest oderwany od ludzi to zmienia się w prywatnego przedsiębiorcę z własnym biznesem. Nie może być także oderwany od biskupa i Kościoła. Ta prawda dotyczy także biskupa, który gdyby chciał żyć bez łączności z kapłanami i ludźmi, zamiast pasterzem stałby się  "księciem Kościoła" .   

Biskup odnosząc się do liturgii Wielkiego Czwartku mówiącej o ustanowieniu kapłaństwa i eucharystii zauważył, że obecnie w Polsce nie możemy narzekać na brak powołań. Musimy jednak patrzeć w przyszłość. Ma temu służyć m. in dzisiejsza msza Krzyżma, na którą oprócz księży z całej diecezji do sandomierskiej bazyliki zostało zaproszonych 1200 ministrantów. Mam nadzieję, że jakaś część z nich będzie naszymi następcami - powiedział biskup.

Posłuchaj Rozmowy Dnia:

Reklama