Sto dębów w setną rocznicę odzyskania niepodległości. Polecą także gołębie

Data publikacji: 29.03.2018 13:34
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości z regionu
26.04.2017 Kielce. Sadzenie drzewek na Gruchawce.

26.04.2017 Kielce. Sadzenie drzewek na Gruchawce.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Mieszkańcy Bodzentyna sadząc dęby, uczczą 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Sadzonki przekaże za darmo miejscowy magistrat.

- Drzewka będzie można posadzić na prywatnych posesjach, bo to o nie mieszkańcy troszczą się najbardziej - uważa Wojciech Kózka, przewodniczący rady miejskiej w Bodzentynie.

- To drzewo pomnikowe, które przetrwa dłużej, niż monumentalny obelisk z granitu, albo piaskowca. Może w tym roku jeszcze nie będzie wyglądał okazale, ale za kilka lat przypomni nam o pięknej rocznicy stulecia odzyskania niepodległości – dodaje Wojciech Kózka.

Burmistrz Dariusz Skiba informuje, że stu pierwszych mieszkańców gminy będzie mogło wybrać, którą z postaci ważnych dla historii Polski lub regionu chce upamiętnić, sadząc taki dąb pamięci. Bohaterowie ważni dla naszego kraju zostaną również wpisani do specjalnej księgi pamiątkowej. Przy drzewach znajdą się także odpowiednie tabliczki informacyjne.

Pierwsza akcja sadzenia dębów odbędzie się 8 kwietnia. W tym dniu mieszkańcy wypuszczą także sto gołębi.

- Planujemy zrobić to na placu przy gimnazjum w Bodzentynie. Wyznaczyliśmy miejsce, gdzie znajdzie się pięć pierwszych sadzonek. Drzewa upamiętnią m.in. Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego – mówi Dariusz Skiba.

Profesor Urszula Oettingen, historyk z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego wyjaśnia, że gołąb i dąb to symbole głęboko zakorzenione w polskiej historii.

- Gołąb symbolizuje przede wszystkim odrodzenie, szczerość i dążenie do tego, żeby zachować coś w pamięci. W nawiązaniu do naszej akcji gołąb to odrodzenie państwa polskiego po okresie zaborów i dążność do wolności – podkreśla Urszula Oettingen.

Dąb z kolei jest drzewem długowiecznym, które ma utrwalić pamięć o odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości. Drzewa mają się stać także „żyjącymi” pomnikami.

Osoby zainteresowane otrzymaniem sadzonki powinny się skontaktować z sekretariatem Urzędu Miasta i Gminy w Bodzentynie. O tym, kto otrzyma drzewko decyduje kolejność zgłoszeń.

Podobne wiadomości
Reklama