Wystrzały artyleryjskie na cześć ponownego przyjścia Chrystusa na ziemię

Data publikacji: 31.03.2018 14:58
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
30.09.2016 Sandomierz. Katedra.

30.09.2016 Sandomierz. Katedra.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Szczególną oprawę będzie mieć niedzielna msza rezurekcyjna w sandomierskiej katedrze. Podczas procesji wokół kościoła będą wystrzały artyleryjskie w wykonaniu Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Na słowa kapłana głoszącego zmartwychwstanie Jezus Chrystusa kilkudziesięciu zbrojnych rycerzy jednocześnie padnie na twarz na posadzkę. Towarzyszy temu dużo hałasu, a sam moment oddania w taki sposób hołdu Chrystusowi jest bardzo widowiskowy.

Jak powiedział Kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej Karol Bury, współczesna formacja podtrzymuje dawne tradycje sandomierskiej chorągwi, która także uczestniczyła w uroczystościach religijnych i patriotycznych.

- Jesteśmy strażnikami tych tradycji od 25 lat, kiedy to powstała formacja rycerska w Sandomierzu, uważamy, że to nasz obowiązek. Rycerze pełnią także wartę przy Grobie Pańskim w katedrze - dodał.

Ks. kanonik Krzysztof Rusiecki powiedział, że takie elementy jak np. wystrzały czy padanie na twarz rycerstwa sandomierskiego dodatkowo podkreślają radosną wiadomość  zmartwychwstaniu Pana.

- Ta wieść chce rozprzestrzeniać się po wszystkich zakątkach świata, rezurekcja odkrywa tajemnicę ponownego przyjścia Chrystusa na ziemię - dodał ks. kanonik.

Reklama