Nie byłoby Zmartwychwstania, gdyby nie męka i śmierć Chrystusa

Data publikacji: 01.04.2018 08:58
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości z regionu
01.04.2018 Kielce. Katedra. Procesja i msza rezurekcyjna. Biskup Jan Piotrowski

01.04.2018 Kielce. Katedra. Procesja i msza rezurekcyjna. Biskup Jan Piotrowski
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Do poznawania prawdy o Bogu zachęcał w homilii mszy rezurekcyjnej w Bazylice Katedralnej w Kielcach biskup Jan Piotrowski. - Rozumieć tajemnicę Zmartwychwstania, to zadanie i jednocześnie wyzwanie dla współczesnych chrześcijan. W jej poznaniu pomaga człowiekowi geniusz wiary i rozumu - mówił ordynariusz diecezji kieleckiej.

Jak zaznaczył, nie moglibyśmy świętować Niedzieli Zmartwychwstania, gdyby tego wydarzenia nazywanego wielką tajemnicą wiary nie poprzedził Wielki Piątek, a w nim śmierć Syna Bożego Jezusa Chrystusa. - Wszystko to stało się nie dlatego, aby moc Pana miała zaniknąć w naszej słabości, ale żeby nasza słabość mogła się zamienić w niezniszczalną siłę - podkreślił.

Ordynariusz diecezji kieleckiej przywołał słowa papieża, Św. Leona Wielkiego z uroczystości wielkanocnych z V wieku, mówiące o sensie wielkiego poświęcenia Boga wobec człowieka. - Jeżeli należycie zrozumiecie tajemnicę Wielkiej Miłości Boga i zdajecie sobie sprawę z tego, co jednorodzony Syn Boży uczynił dla odkupienia rodzaju ludzkiego, to musicie mieć takie samo usposobienie co on - przypomniał biskup Piotrowski.

Duchowny mówił też o wielkim znaczeniu chrztu świętego. - Przez chrzest chrześcijanin obleka się w zbroję światła, aby być świadkiem wiernym, upodabniając się do swego Pana i Odkupiciela. Nasze zanurzenie się w chrzcie świętym, zagłębia nas jednocześnie w tajemnicę paschalną, daje nam wolność dzieci bożych i czyni braćmi Jezusa. Ale to zanurzenie domaga się od nas paschalnego etosu życia, miłości i prawdy, sprawiedliwości i pokoju serca, a pokój jest pierwszym darem Jezusa Zmartwychwstałego. Uczyńmy więc Zmartwychwstanie Jezusa najważniejszym punktem odniesienia dla naszego codziennego życia, jego ewangelicznych wymogów, naszych planów i oczekiwań - powiedział biskup kielecki Jan Piotrowski.

Wielka Niedziela to pierwsze i najważniejsze święto dla chrześcijan. Katolicy świętują zwycięstwo Chrystusa nad grzechem i śmiercią.

Reklama