Gmina Górno inwestuje w energię odnawialną

Data publikacji: 03.04.2018 12:55
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

400 gospodarstw zostanie wyposażonych w instalacje fotowoltaiczne i tzw. solary. Gmina otrzymała na ten cel 4,5 mln zł unijnego dofinansowania. Urządzenia zostaną zamontowane do końca roku.

Przemysław Łysak, wójt Górna, przekonuje, że skala projektu jest bardzo duża. 400 gospodarstw to mniej więcej dwie spore miejscowości.

Nie bez znaczenia jest dla nas efekt ekologiczny. Bliskość Świętokrzyskiego Parku Narodowego mobilizuje do tego, by zadbać o środowisko. Taka inwestycja na pewno przyczyni się do  zmniejszenia ilości szkodliwych pyłów z pieców.

Przez 5 lat właścicielem instalacji będzie gmina. Ona będzie stroną w przypadku ewentualnych reklamacji, napraw czy konserwacji urządzeń.

Oprócz dofinansowania unijnego gmina będzie wspierać mieszkańców własną dopłatą. Osoby, które zdecydowały się na zakup instalacji otrzymają od gminy dodatkowo 1000 złotych na budowę domowych elektrowni.

W całym województwie z unijnego wsparcia na zakupy i montaż instalacji odnawialnych źródeł energii skorzystają 22 gminy. Urządzenia zostaną zamontowane w ponad 7,5 tys. gospodarstw. Urząd marszałkowski przeznaczył na ten cel 60 milionów złotych.

Reklama