Gdzie w Kielcach i regionie warto wybrać się na rower? [RAPORT]

Data publikacji: 07.04.2018 09:50 / Data aktualizacji: 07.04.2018 13:56
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Ewa Pociejowska-Gawęda , Wiktor Dziarmaga , Kamil Włosowicz , Tomasz Piwko , Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Jędrzejów. Ścieżka wzdłuż wąskich torów kolejki wąskotorowej

Jędrzejów. Ścieżka wzdłuż wąskich torów kolejki wąskotorowej
Fot. Mateusz Kwieciński / Grupa Rowerowy Jędrzejów

W czasie wakacji powinny zostać ogłoszone przetargi na budowę około 20 kilometrów ścieżek rowerowych w Kielcach. W połowie roku MZD będzie miało pełną dokumentację dla tych inwestycji. Tomasz Zboch, pełnomocnik prezydenta Kielc ds. infrastruktury rowerowej informuje, że na budowę ścieżek przeznaczono około 10 milionów złotych.

Ścieżki powstaną między innymi w ciągu al. Solidarności oraz ulic: Klonowej, Zagnańskiej, Krakowskiej i Orkana. Budowa ścieżek rowerowych będzie powiązana z realizacją projektu Inteligentnego Systemu Transportowego. Drogowcy włączyli do tego zdania budowę skrzyżowań i przejazdów dla rowerów.

Ścieżki mają stworzyć sieć dróg łączących miasto z sąsiednimi gminami. Obecnie w Kielcach funkcjonują 53 kilometry tras rowerowych. Inwestycje rowerowe rozpoczną się w przyszłym roku. Ścieżki mają powstać do połowy 2020 roku.

Trasy rowerowe będą też budowane w gminach ościennych. W Nowinach ponad 4-kilometrowa ścieżka zostanie poprowadzona wzdłuż drogi wojewódzkiej 762 od granicy gminy z Kielcami na moście nad rzeką Bobrzą oraz do granicy z gminą Chęciny. Inwestycja ma powstać do końca 2019 roku.

Gmina Zagnańsk przygotowuje się do budowy około 20 kilometrów ścieżek. Około 14-kilometrowy odcinek ma powstać wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 750 od Lekomina do Ćmińska, kolejne 7 kilometrów od Dębu Bartek do Kielc.

Powiat buski

Busko – Wełecz – Kameduły

18 km, ścieżka asfaltowa

Początek i koniec: Ścieżka rozpoczyna się i kończy, tworząc pętlę u zbiegu ul. Langiewicza i Szanieckiej w Busku-Zdroju.

Zasięg trasy: Trasa przebiega przez malownicze tereny Szanieckiego, Nadnidziańskiego i Solecko-Pacanowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Obszar, na którym ją zlokalizowano od zachodu zamyka administracyjna granica gminy Busko-Zdrój. Na północy zbliża się do miejscowości Kameduły, Nowy Folwark Mikułowie. Od południa trasa nie przekracza drogi wojewódzkiej biegnącej z Buska do Pińczowa. Na wschodzie ścieżka wchodzi w obręb miasta przekraczając drogę wojewódzką Busko - Nowy Folwark.

Atrakcje: W bezpośrednim sąsiedztwie ścieżki znajdują się 2 pomniki przyrody: sosna na szczudłach w Wełczu oraz trzydęby w Kamedułach. Na trasie zlokalizowano 4 zadaszone miejsca odpoczynku. Na zmęczonych rowerzystów oczekują ustawione tam stoliki i ławki. Dodatkowym atutem ścieżki jest jej oddalenie od ruchliwych ciągów komunikacyjnych, odcinki usytuowane wśród pól i łąk oraz przejazd przez tereny leśne. Dzięki temu korzystanie z tej formy wypoczynku jest bezpieczne i komfortowe również dla rodzin z małymi dziećmi oraz dla osób starszych, niezbyt pewnie czujących się na rowerach.

Busko – Radzanów

3 km, ścieżka asfaltowa, oświetlona

Początek i koniec: Ścieżka łączy uzdrowisko z pobliskim Ośrodkiem Rekreacyjnym w Radzanowie.

Zasięg trasy: Ścieżka na długości 1269 m biegnie wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 973 Busko-Zdrój - Tarnów.

Atrakcje: W okresie letnim w Radzanowie działa kąpielisko zorganizowane na zbiorniku rekreacyjnym o pow. 11 ha. Na terenie kąpieliska działa wypożyczalnia sprzętu oraz mała gastronomia, a nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwają ratownicy. Wytrawnym turystom Radzanów oferuje również inne atrakcje, m. in. zespół dworski z XVIII wieku z łamanym polskim dachem gontowym. W skład dworu wchodzi park krajobrazowy z XVIII wieku.

Ścieżka Busko-Solec… w niedalekiej przyszłości

Jeszcze w tym roku ma ruszyć budowa 16-kilometrowej ścieżki, która połączy dwa kurorty: Busko i Solec. Oba samorządy kończą prace nad opracowaniem dokumentacji projektowej i wyznaczeniem trasy ścieżki. Trasa będzie się rozpoczynała w Solcu na ul. Sienkiewicza łącząc z odcinkiem ścieżki prowadzącej w stronę tamtejszego zalewu, a następnie przebiegnie przez miejscowości Piasek Mały, Baranów, Gadawę, Skotniki Duże i połączy się w Zbludowicach z istniejącą ścieżką rowerową prowadzącą do części zdrojowej Buska. Na trasie pojawią się punkty postojowe, widokowe, ławki, parkingi dla rowerów i tablice informacyjne. Władze Solca-Zdroju planują również uruchomienie wypożyczalni sprzętu rowerowego. 

Szerokość trasy będzie wynosiła ok. 3 metrów. W większości pokryta będzie asfaltem. Wyznaczony ma być również pas dla pieszych. Jej koszt oszacowano na ok. 7,5 miliona złotych. Oba samorządy podpisały już preumowę na unijne współfinansowanie prac, które pokryje 60% kosztów budowy.      

Powiat pińczowski

W powiecie pińczowskim wyznaczonych ścieżek dla rowerzystów póki co nie ma, choć samorząd Pińczowa o budowę takowych zabiega od kilku lat. W planach jest wybudowanie głównej ścieżki rowerowej, która będzie wiodła od strony Chrobrza, w gminie Złota przez Pińczów do Umianowic w gminie Kije, a także dwóch tak zwanych odnóg. Będą to trasy, z których jedna rozpocznie się przy ulicy Republiki Pińczowskiej i przez osiedle Grodzisko zostanie skierowana w stronę Grochowisk do granicy z powiatem buskim, zaś druga w Młodzawach Małych odbije w kierunku Kozubowa i dalej w stronę gminy Działoszyce. Ma to dać łącznie około 14 kilometrów szosy dla rowerzystów. Samorząd szuka możliwości dofinansowania inwestycji z pieniędzy unijnych.

Wiadomo, że już niebawem w ramach prac budowlanych przy obwodnicy Pińczowa ruszy przebudowa drogi w stronę Pasturki. W jej ramach wzdłuż ulicy Batalionów Chłopskich powstanie ok. 4-kilometrowa pierwsza ścieżka rowerowa.

Ale tras do pokonywania rowerem w powiecie pińczowskim nie brakuje:

Trasa A –  Pińczów – Krzyżanowice Dolne – długość około 10 km x 2

I etap: Pińczów -> Pasturka -> Krzyżanowice Średnie -> Krzyżanowice Dolne – proponowany odpoczynek, zwiedzenie kościoła, a następnie Rezerwatu Krzyżanowice.
II etap: Krzyżanowice Dolne -> Krzyżanowice Średnie -> Pasturka -> Pińczów

Trasa B – Pińczów – Gacki – długość około 15 km x 2

I etap: Pińczów -> Pasturka -> Kowala -> Krzyżanowice Dolne -> Leszcze -> Gacki - tu proponowany odpoczynek
II etap: Gacki -> Leszcze -> Krzyżanowice Dolne -> Kowala -> Pasturka -> Pińczów

Trasa C – Pińczów – Zagość Stara – długość około 20 km x 2

I etap: Pińczów -> Pasturka -> Kowala -> Krzyżanowice Dolne -> Leszcze -> Gacki -> Zagość Stara – tu proponowany odpoczynek i zwiedzenie kościoła
II etap: Zagość Stara – Gacki -> Leszcze -> Krzyżanowice Dolne -> Kowala -> Pasturka -> Pińczów

Trasa D – długość całej trasy wynosi około35 km

I etap: Pińczów -> Pasturka -> Kowala -> Krzyżanowice Dolne -> Leszcze -> Gacki -> Chroberz – odpoczynek, zwiedzanie Pałacu Wielopolskich, kościoła, parku
II etap:  Chroberz -> Młodzawy Małe – przystanek – do zobaczenia figury trzech przydrożnych świątków przy starej drodze prowadzącej do kościoła od strony Kozubowa, kościół i jeżeli jest to dzień wolny od pracy Ogród na Rozstajach -> Młodzawy Duże – Skrzypiów -> Pińczów

Trzy trasy rowerowe opracowane przez członków Związku Strzeleckiego „Strzelec” w Pińczowie

TRASA ROWEROWA 1 – długość całej trasy ok. 20 km

I etap: Pińczów – > Skowronno Dolne -> Most na Nidzie w Sobowicach (tu odpoczynek)

-> Sobowice -> Bełk (odpoczynek w lesie bełeckim)

II etap: Bełk -> Kwasków -> most w Sobowicach (odpoczynek) -> Skowronno Dolne (wariant drugi Skowronno Górne) -> Pińczów

Fot.  

TRASA ROWEROWA 2 – długość całej trasy ok. 25 km

I etap: Pińczów -> Most na Nidzie w Sobowicach (odpoczynek) -> Sobowice -> Bełk

-> Mierzwin.

II etap: Mierzwin -> Tur Dolny -> Pawłowice -> Skrzypiów -> Pińczów.

Fot.

 TRASA ROWEROWA 3 – długość całej trasy ok. 30 km

I etap: Pińczów -> Skowronno Dolne -> Most na Nidzie w Sobowicach (odpoczynek) -> Sobowice -> Imielnica -> Imielno (odpoczynek połączony ze zwiedzaniem, Kościół św. Mikołaja z XIII w.) -> Stawy (łowisko i smażalnia ryb) -> Motkowice.

II etap: Motkowice -> Kije (odpoczynek przy kościele św. Piotra i Pawła z XII w.)-> Podłęże -> Brzeście -> Pińczów.

Fot.

Powiat jędrzejowski

Największa atrakcją dla rowerzystów w gminie Jędrzejów jest 9-kilometrowa ścieżka rowerowa biegnąca wzdłuż kolejki wąskotorowej. Rozpoczyna się w Jędrzejowie, a kończy w Jakubowie w gminie Imielno.

Jędrzejów. Ścieżka wzdłuż wąskich torów kolejki wąskotorowejFot. Mateusz Kwieciński / Grupa Rowerowy Jędrzejów

Ścieżka pokryta jest tłuczniem dobrej jakości i jest dobrze oznakowana. Korzystają z niej dorośli, ale również rodzice z dziećmi. Jej największym atutem są piękne i niepowtarzalne widoki oraz nadnidziańskie wzniesienia – mówi Mateusz Kwieciński z Grupy Rowerowy Jędrzejów. Jak dodaje podczas pięknej pogody można zobaczyć Zamek w Chęcinach. W połowie ścieżki w miejscowości Jasionna jest miejsce obsługi rowerzystów, gdzie znajdują się altany z ławkami oraz miejsce na ognisko i grilla.

Jędrzejów. Ścieżka wzdłuż wąskich torów kolejki wąskotorowejFot. Mateusz Kwieciński / Grupa Rowerowy Jędrzejów

Warty polecenia jest również północny szlak rowerowy gminy Jędrzejów, który rozpoczyna się w Jędrzejowie i prowadzi przez miejscowości Sudół i Chorzewa aż do miejscowości Mniszek, Rudki, Lasków i potem przez Wilanów wraca do Jędrzejowa. To czerwony, ponad 20-kilometrowy bardzo dobrze oznaczony szlak rowerowy. Prowadzi po drogach o niskim natężeniu ruchu, drogami polnymi, pagórkami, lasami oraz obok stawów.

Północny szlak rowerowy gminy JędrzejówFot. Mateusz Kwieciński / Grupa Rowerowy Jędrzejów

Godny uwagi jest również kolejny prawie 20-kilometrowy szlak rowerowy, który wytyczyło stowarzyszenie Brzegi nad Nidą biegnący w większości wzdłuż rzeki Nidy. Rozpoczyna się w Brzegach, a trasa urozmaicona jest o punkty widokowe i punkty historyczne.

Północny szlak rowerowy gminy JędrzejówFot. Mateusz Kwieciński / Grupa Rowerowy Jędrzejów

Rozpoczęła się natomiast budowa ścieżki rowerowej wzdłuż drogi krajowej na Katowice od Prząsławia do granic województwa świętokrzyskiego ze śląskim.

Powiat sandomierski

Wyżyna Sandomierska z lessowymi wąwozami, sady, rozległe widoki na Wisłę i dolinę nadwiślańską – te miejsca można zobaczyć korzystając ze szlaków rowerowych po Sandomierzu i okolicy. Przygotowano coś dla wytrawnych rowerzystów, jak i początkujących - powiedziała Beata  Pytelewicz  z Centrum Informacji Turystycznej w Sandomierzu.

Szlak niebieski liczy 24 km. Przemierzając go można zobaczyć zabytkowe obiekty m. in. ruiny folwarku klasztornego benedyktynek sandomierskich z XVII wieku, przydrożne figury oraz Góry Pieprzowe – najstarsze w Polsce, liczące ponad 500 mln lat, znajdujące się w obszarze rezerwatu geologiczno-przyrodniczego.

Szlak żółty ma długość 18 km. Wyjeżdżając nim z Sandomierza ulicą Zarzekowice przez Koćmierzów można dotrzeć do Wielowsi, gdzie znajduje się zabytkowy klasztor i kościół sióstr Dominikanek, dalsza część trasy wiedzie do Trześni. Na szlaku można podziwiać walory krajobrazowe i widokowe panoramy starego miasta i doliny Wisły.

Długość szlaku czarnego wynosi 24 km: obejmuje malownicze ulice Sandomierza oraz sąsiednie miejscowości, jak np. Kobierniki, Andruszkowice, Zawisełcze oraz Ocinek, gdzie urodził się pisarz Wincenty Burek.

Przez Sandomierz przechodzi również szlak Green Velo. W Centrum Informacji Turystycznej istnieje możliwość wypożyczenia rowerów miejskich. Pierwsza godzina kosztuje 10 zł, a każda następna 5 zł. Wypożyczenie roweru na 8 godzin jest w cenie 30 zł.

Powiat opatowski

W Opatowie nie ma ścieżek rowerowych. Istnieją trzy turystyczne trasy dla cyklistów, prowadzące po malowniczych miejscowościach gminy i powiatu. Są zróżnicowane pod względem trudności. Najkrótsza ma 28 kilometrów, kolejna 30, a najdłuższa 38. Po drodze można zatrzymać się i obejrzeć zabytki: zamek Krzyżtopór w Ujeździe, zespół dworski z drugiej połowy XVIII wieku, zabytkowy kościół w Ptkanowie, czy pomnik Witolda Gombrowicza w Małoszycach, w miejscu urodzenia pisarza. Zdecydowana większość tych tras ma nawierzchnię asfaltową, niewielka część prowadzi przez drogi polne i leśne.

Szlaki rowerowe w OpatowieFot. oprac. A. Drapich, A. Styrska  

Najkrótsza, 28-kilometrowa trasa wychodzi z Opatowa ulicą Lipowską, prowadzi przez Podole - Jacentów – Sadowie  i wraca do Opatowa ulicą Stanisława Czernika. Blisko 90% trasy jest pokryta asfaltem.

Dokładna trasa: Opatów - Podole - Jacentów - Sadowie – Opatów

Druga trasa biegnie przez Nikisiałkę Małą, Międzygórz, przez Włostów i Tudorów. 30-kilometrowy szlak obfituje w interesujące widoki. Nie jest też zbyt trudny, ponad 70% trasy biegnie asfaltem, pozostałe drogami polnymi i leśnymi. Oznakowanie trasy w niektórych punktach jest słabiej widoczne, dlatego warto dokładniej się przyjrzeć w momencie zjeżdżania z głównych  dróg.

Dokładna trasa: Opatów - Nikisiałka Mała - Międzygórz - Włostów - Tudorów – Opatów

Ostatni, 38-kilometrowy szlak prowadzi z Opatowa przez Strzyżowice do Ujazdu, stamtąd jadąc przez Boduszów i Ublinek dojedzie się do Włostowa, a następnie do Opatowa. Trasa wymaga pewnej wprawy, ale nie jest bardzo wymagająca. Trudniejszy odcinek związany jest z drogą polną i  przeprawą przez rzekę.

Dokładna trasa: Opatów - Strzyżowice - Tęcza - Ujazd - Boduszów - Ublinek - Włostów – Opatów

Powiat ostrowiecki

Z kolei w Ostrowcu Świętokrzyskim cykliści także mogą pojeździć trzema szlakami: imienia Mieczysława Radwana (szlak czerwony), Mariana Raciborskiego (szlak czerwony) oraz Witolda Gombrowicza (szlak zielony). Ten ostatni jest najdłuższy, przeznaczony wyłącznie dla wprawionych miłośników dwóch kółek. Trasa liczy 163 kilometry i prowadzi przez gminy powiatów: ostrowieckiego, opatowskiego, a nawet starachowickiego.

W samym Ostrowcu sukcesywnie powstają kolejne ścieżki rowerowe, najnowsze są na ulicach: Polnej i Rzeczki.

Szlak im. Mieczysława Radwana (szlak czerwony) biegnie głównie przez miasto, w części przez gminę Bodzechów. 27-kilometrowa trasa zaczyna się na Denkowskim Rynku, prowadzi przez Gutwin, Częstocice, Szewnę i do Denkowa wraca ulicą Mostową.

Dokładna trasa: Ostrowiec Św. (Denkowski Rynek) – ul. Topolowa - Struga Denkowska – ul. Ogrodowa 2,5 km – ul. W. Sikorskiego – ul. Świerkowa – ul. Bałtowska – ul. Zbożowa –ul. Gajowa – ul. Malinowa – ul. Siennieńska – Gutwin 8,1 km – ul. Miodowa - Las Rzeczki – ul. Kasztanowa - Kolonia Robotnicza 13,2 km – ul. H. Sienkiewicza – ul. Dobra – Kuźnia 15,9 km – Paulinów – Częstocice 18 km – Szewna 19,4 km – Zarzecze – os. Widok – Ostrówek 22,5 km – ul. Winnica – ul. Opatowska – Denkówek 24,9 km – ul. Mostowa – Rynek Denkowski 28 km.

Powiat starachowicki

Największą atrakcją dla rowerzystów w Wąchocku jest ścieżka biegnąca wokół zalewu. Ma długość 2,5 km. Znajdują się przy niej miejsca parkingowe dla rowerów oraz ławeczki do odpoczynku. Trasa rozpoczyna się i kończy przy ulicy Kolejowej. Malowniczy teren sprzyja rekreacji. Nieopodal jest siłownia plenerowa i tor przeszkód dla rowerów.

W Starachowicach nie ma ścieżek rowerowych, ale w planach samorządu jest ich budowa.

Reklama