Bez pomocy człowieka pszczoły nie przetrwają

Data publikacji: 07.04.2018 20:42
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
VIII Świętokrzyska Konferencja Pszczelarska w Bałtowie

VIII Świętokrzyska Konferencja Pszczelarska w Bałtowie
Bałtów. 07.04.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Ostrowieccy pszczelarze oficjalnie rozpoczęli sezon podczas ósmej Świętokrzyskiej Konferencji Pszczelarskiej, która odbyła się w Bałtowie. Udział w niej wzięli doświadczeni hodowcy, a także dopiero zaczynający pracę.

Jak mówi prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy Józef Misiura, w powiecie ostrowieckim wzrasta zainteresowanie produkcją miodu. Spotkanie w Bałtowie daje możliwość wymiany wiedzy i spostrzeżeń na temat zagrożeń, jakie przyniosła zima dla pszczelich rodzin. - To są tematy zarówno dla zaawansowanych pszczelarzy, jak i tych, którzy dopiero odkryli swoją pasję - dodaje prezes.

Podczas spotkania w Bałtowie specjalista z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW przedstawił informacje dotyczące chorób zagrażających pszczołom. Ponadto hodowcy mogli zaopatrzyć się w nowe sprzęty, które posłużą im w nadchodzącym sezonie.

Mirosław Gemzała jest pszczelarzem z 40-letnim stażem. Ma 50 uli. Jak mówi, hodowla pszczół wiąże się z wieloma problemami. - Dawniej pszczelarze nawet nie karmili specjalnie pszczół, bo wiedzieli, że same będą w stanie przeżyć. W dzisiejszych czasach bez codziennej pomocy, pszczela rodzina po prostu wymrze - zaznacza. Zagrożenia, które dziesiątkują pszczoły to: zgnilec amerykański i warroza.

Wójt Bałtowa Krzysztof Jabłoński mówi, że gmina wspiera hodowców. Prócz konferencji co roku współorganizuje Święto Pszczoły. Tegoroczne wydarzenie będzie połączone z jubileuszem Koła Pszczelarzy, które będzie świętowało 80-lecie istnienia. - Od kilkunastu lat organizujemy znaczące wydarzenie w skali województwa świętokrzyskiego. Już teraz zapraszamy między 17 a 19 sierpnia - dodaje wójt.

W powiecie ostrowieckim działa 150 pszczelarzy.

Reklama