Opowieści bałtowskich bajarzy mają przyciągnąć turystów

Data publikacji: 24.02.2013 20:28
Kategoria: Wiadomości z regionu

W Bałtowie rozpoczął się kurs dla storytellerów, czyli opowiadaczy lub bardziej swojsko bajarzy. Będą oni przybliżać turystom nie tylko historie, dotyczące okolic Bałtowa, ale także snuć rodzinne opowieści. Po questingu czyli zwiedzaniu Bałtowa według wierszowanych i zagadkowych wskazówek, bajarze mają być kolejną atrakcją, urozmaicającą pobyt w tej części regionu świętokrzyskiego.

Najsłynniejszym w naszym kraju bajarzem był góral Sabała. On właśnie ma być pierwowzorem dla bałtowskich opowiadaczy, którzy będą uczyli się, jak mówić o lokalnych wydarzeniach, by zaciekawić turystów. Jak wyjaśnia, Jarosław Kuba, szef Lokalnej Grupy Działania Krzemienny Krąg, która jest inicjatorem szkoleń dla storytellerów, tradycja snucia opowieści jest znana na całym świecie, a w Bałtowie może przyciągnąć np. do odwiedzania gospodarstw agroturystycznych.

Bajarze przejdą kilkunastogodzinny kurs snucia opowieści. Ich nauczycielem będzie uprawiający ten zawód od 17 lat Jarosław Kaczmarek. Karolina Potempa z LGD Krzemienny Krąg mówi, że opowiadacz musi zaciekawić nie tylko historią, ale również sposobem opowiadania, musi umieć budować nastrój.

Bajarzy będzie można posłuchać w Bałtowie już od nowego sezonu turystycznego.  O tym, do kogo można się zgłosić, by wysłuchać opowieści będą informowały punkty informacji turystycznej oraz miejscowe przewodniki.

Teresa Czajkowska     

Reklama