Koleją znowu do kurortu

Data publikacji: 11.04.2018 15:38
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Konferencja prasowa dotycząca uruchomienia połączeń kolejowych Kielce - Busko-Zdrój

Konferencja prasowa dotycząca uruchomienia połączeń kolejowych Kielce - Busko-Zdrój
Kielce. 11.04.2018 / Fot. Wiktor Dziarmaga / Radio Kielce

Po ponad 13 latach przerwy pociągi ponownie pojadą z Kielc do Buska-Zdroju. Decyzję o wznowieniu połączenia podjęły władze województwa. Pierwszy pociąg wyruszy z Kielc 30 czerwca i będzie, w każdą sobotę oraz niedzielę, kursował przez całe wakacje, do 2 września.

Pociąg będzie się zatrzymywał m.in. na przystankach w Sitkówce-Nowiny, Brzezinach, Włoszczowicach i dotrze do Buska-Zdroju. Podróż będzie trwała około 50 minut. Marszałek województwa Adam Jarubas liczy, że wznowione połączenie będzie się cieszyło dużą popularnością. W jego ocenie ułatwi to podróż kuracjuszom i turystom.

Utrzymanie połączenia w wakacje ma kosztować samorząd województwa około 70 tys. zł. Niewykluczone, że koszty zmniejszą się po uwzględnieniu dochodów ze sprzedaży biletów.

Dodatkowe nakłady poniosą także PKP Polskie Linie Kolejowe. Grzegorz Łukasik, dyrektor PKP PLK w Kielcach, zapowiada, że w tym roku spółka wyda ponad 1,6 mln zł na remonty infrastruktury kolejowej na linii kolejowej nr 73. Pod względem parametrów technicznych tory spełniają wymagania i obowiązujące standardy. Natomiast infrastruktura pasażerska wymaga dostosowania. W planach jest remont stacji Busko oraz innych przystanków. Mają one zostać przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W planach jest także modernizacja sieci trakcyjnej między Włoszczowicami i Buskiem. Dyrektor dodał, że w perspektywie kolejnych lat możliwe są dodatkowe inwestycje o wartości ponad 4,5 mln zł. Warunkiem jest, aby wznowione połączenie się sprawdziło, a pociągi do Buska zaczęły kursować częściej niż w weekendy.

Waldemar Sikora, burmistrz Buska-Zdroju, deklaruje, że miasto zapewni dojazd ze stacji kolejowej do centrum miasta. Przejazd będzie bezpłatny za okazaniem biletu kolejowego.

Pociągi z Kielc będą wyjeżdżać o godzinie 10:52 i 19:16, powroty do stolicy województwa ustalono na godzinę 12.00 oraz 20.28. Władze województwa liczą że nowe połączenie będzie się cieszyć podobną popularnością jak wakacyjny pociąg do Sandomierza, z którego w ubiegłym roku skorzystało ponad 14 tysięcy pasażerów.

Reklama