Starosta opatowski zawieszony. Usłyszał prokuratorskie zarzuty

Data publikacji: 11.04.2018 18:07 / Data aktualizacji: 11.04.2018 19:38
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
24.04.2016 Opatów. Bogusław W.

24.04.2016 Opatów. Bogusław W.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Starosta opatowski, Bogusław W. z PSL i szef partii w powiecie opatowskim został zawieszony w czynnościach służbowych - dowiedziało się Radio Kielce. Samorządowiec usłyszał zarzuty, w związku z postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Kielcach. Tę informację potwierdził Prokurator Okręgowy, Dariusz Dryjas. Śledczy badają, czy należąca do powiatu spółka Top Medicus w sposób bezprawny przejęła zobowiązania poprzedniego dzierżawcy szpitala wobec wykonawców prac budowlanych w lecznicy.

Daniel Prokopowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach, informuje, że Bogusław W. usłyszał 7 zarzutów. Są one związane z pełnioną przez niego funkcją starosty. Cztery z nich dotyczą oszustw, co do mienia znacznej wartości, na szkodę czterech podmiotów wykonujących prace budowlne szpitala opatowskiego w latach 2013-2014. Chodzi o kwotę prawie 15 milionów złotych. – Wartość szkody w przypadku pierwszego z tych czynów to prawie 5 milionów złotych, w przypadku drugiego ponad 4 miliony złotych, trzeciego - 3,6 miliona złotych, a w przypadku czwartego prawie 2 milionów złotych. Podejrzany próbował także wyłudzić ponad 3 miliony złotych – wylicza Daniel Prokopowicz.

Oprócz tego, zarzuty dotyczą m. in. przekraczania uprawnień przy zawieraniu umów na sprzątanie pomieszczeń starostwa i poświadczenia nieprawdy w dokumentach przekazywanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Podejrzany nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów. Złożył wyjaśnienia, jednak dla dobra postępowania nie ujawniamy ich treści. Prokurator zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia go w czynnościach służbowych starosty – wyjaśnia Daniel Prokopowicz.

W tej sprawie, zarzuty usłyszała także inna osoba. Dotyczą one działania na szkodę należącej do starostwa w Opatowie spółki Top Medicus, zajmującej się działalnością leczniczą. Ta osoba nie przyznaje się do zarzucanych czynów i odmówiła składania wyjaśnień. Top Medicus zarządzał opatowskim szpitalem, po zerwaniu umowy z poprzednim dzierżawcą lecznicy, spółką Twoje Zdrowie – Lekarze Specjaliści.

To nie jedyne problemy z prawem Bogusława W. Sąd Okręgowy w Kielcach, w marcu uchylił uniewinniający wyrok Sądu Rejonowego w Opatowie, w sprawie ujawnienia przez starostę opatowskiego osobom nieuprawnionym danych chronionych pacjentki, która zmarła w opatowskim szpitalu. Podczas sesji Rady Powiatu starosta odczytał protokół z kontroli miejscowego szpitala, zawierający dane dotyczące choroby pacjentki. Była tam m. in. informacja o miejscu zameldowania oraz zabiegach, które przechodziła w szpitalu. Oznacza to, że sprawa ponownie trafi do sądu pierwszej instancji.

Z kolei, Prokuratura Rejonowa w Opatowie zajmuje się sprawą podejrzenia popełnienia przestępstwa przez starostę opatowskiego i jego zastępcę. Zawiadomienie w tej sprawie złożyła spółka Centrum Dializa, dzierżawiąca szpital powiatowy. Witold Jajszczok, rzecznik spółki nie chce informować czego dotyczy zawiadomienie. Powiedział jedynie, że chodzi o relacje łączące obie instytucje.

Ponadto, śledczy z Kielc badają, czy pracownicy starostwa nie przekroczyli uprawnień przy kilku przetargach. Prokuratura Okręgowa w Kielcach sprawdza także, czy w miejscowej lecznicy dochodziło do nieprawidłowości. Pierwsze zawiadomienie o możliwości popełnienia tam przestępstwa złożył lekarz, drugie posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Krupka, a trzecie świętokrzyski oddział NFZ. Postępowanie jest obszerne, obejmuje przypadki kilku zgonów oraz nieprawidłowości w działaniu szpitala.

Reklama