Poseł Cieślak: czarne chmury nad Opatowem

Data publikacji: 12.04.2018 10:00
Autor: Marek Orkisz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Michał Cieślak, poseł Porozumienia

Michał Cieślak, poseł Porozumienia
Fot. Maja Bujalska / RDC

- Od jakiegoś czasu obserwowaliśmy czarne chmury zbierające się nad Opatowem. Po zebraniu odpowiedniego materiału prokuratura zdecydowała o postawieniu staroście Bogusławowi W. z PSL siedmiu zarzutów dotyczących głównie oszustw przy budowie szpitala powiatowego. Teraz trzeba czekać na rozwój wypadków i kolejne działania organów ścigania - powiedział poseł Porozumienia Michał Cieślak komentując decyzję prokuratury o zawieszeniu starosty w czynnościach służbowych.

Poseł odniósł się także do zmian, które niebawem wejdą w życie, a dotyczą prowadzenia działalności gospodarczej. Gość Radia Kielce zwrócił uwagę, że tzw. Konstytucja dla biznesu zawiera rozwiązania ułatwiające rozpoczęcie i prowadzenie firm. Podstawowe przepisy to zasada, że co nie jest zabronione jest dozwolone, zasada domniemanej niewinności, interpretacja niejasnych zapisów na korzyść przedsiębiorcy czy powołanie rzecznika małych i średnich firm.

Istotną zmianą ułatwiającą rozpoczęcie własnego biznesu jest także czasowe zniesienie składek na ZUS. Od 30 kwietnia osoby, które rozpoczynają dopiero działalność będą przez pół rok zwolnione ze składki na ZUS. Obecnie jest to 781 złotych. Po tym czasie początkujący przedsiębiorca będzie mógł przez dwa lata korzystać z ulgi na ZUS i płacić składkę w wysokości 520 złotych.

Zdaniem posła Michała Cieślaka takie rozwiązania powinny zachęcić wielu młodych ludzi do założenia firmy i tym samym do rozwoju naszego regionu, w którym przecież dominują małe i średnie przedsiębiorstwa. Parlamentarzysta dodał, że ułatwienia przygotowano także dla rolników. Osoby, które zatrudniały obcokrajowców przy zbiorach do tej pory musiały za te osoby płacić składkę ZUS. Teraz rolnicy będą mogli przenieść ubezpieczenia z ZUS do KRUS i tym samym płacić mniejsze składki  wynoszące miesięcznie 174 złote.

Poseł Porozumienia skomentował także wczorajszą informację o wznowieniu połączenia kolejowego z Kielc do Buska. Jak przypomniał, od lat zabiegał o reaktywację tej linii.

- To dobra i ważna informacja nie tylko dla kuracjuszy, ale także dla mieszkańców Kielc i Ponidzia.  Połączenie kolejowe nie tylko pomoże w wygodny sposób dotrzeć do kurortów, ale także przyczyni się do rozwoju regionu - dodał poseł.

Posłuchaj Rozmowy Dnia:

Reklama