„Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu” na ANIMA MUNDI

Data publikacji: 14.04.2018 10:12 / Data aktualizacji: 14.04.2018 21:42
Kategoria: Kultura /Źródło: Jerzy Jop
„Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu” Jamesa MacMillana w Bazylice Katedralnej

„Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu” Jamesa MacMillana w Bazylice Katedralnej
Kielce. 14.04.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W ramach festiwalu ANIMA MUNDI w Bazylice Katedralnej w Kielcach melomani mieli okazję poznać kantatę na chór i orkiestrę smyczkową „Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu” Jamesa MacMillana, współczesnego szkockiego kompozytora i dyrygenta, komandora Orderu Imperium Brytyjskiego.

„Ten kompozytor ma tak wypracowany swój indywidualny muzyczny język, że staje się natychmiast rozpoznawalny dla słuchaczy” - napisano w „The Guardian”.

Kantata, którą usłyszeliśmy została napisana na zamówienie telewizji BBC w 1959 r., ponad 200 lat po pierwszym wykonaniu słynnych „Siedmiu ostatnich słów Chrystusa na krzyżu” Josepha Haydna. Utwór nawiązuje do muzyki średniowiecznej, barokowej, szkockiego folkloru oraz brzmień z tradycyjnych chorałów protestanckich, np. Johanna Sebastiana Bacha. Dwie tradycje - katolicką i protestancką - kompozytor łączy w sposób niezwykle przemyślany. Treść utworu to zapisane w czterech Ewangeliach słowa wypowiedziane przez Jezusa tuż przed śmiercią.

Wystąpili orkiestra Leopoldinum i chór Narodowego Forum Muzyki z Wrocławia pod dyr. Andrzeja Kosendiaka, dyrektora Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego.

Andrzej Kosendiak powiedział nam, że kantata „Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu” jest przykładem dzieła, w którym nowoczesny język muzyczny służy przekazaniu głębokich emocji.

- Emocje, które wiążą się z tym tekstem, kompozytor doprowadza do szczytu – dodał.

Kantata Jamesa MacMillana zabrzmiała w Kielcach po raz pierwszy.

Reklama