Kieleckie skrzyżowania pod ostrzałem czujników i kamer

Data publikacji: 17.04.2018 14:10
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
26.04.2016 Kielce. Skrzyżowanie Skrzetlewska 1 Maja. Sygnalizacja świetlna. Światła. Korek

26.04.2016 Kielce. Skrzyżowanie Skrzetlewska 1 Maja. Sygnalizacja świetlna. Światła. Korek
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W przyszłym roku ruchem w Kielcach będzie sterować tzw. Inteligentny System Transportowy. Drogowcy ogłosili przetarg na jego wdrożenie. W planach jest przystosowanie do niego 61 sygnalizacji świetlnych, które zostaną wyposażone w czujniki i kamery. Te z kolei będą rejestrować między innymi natężenie ruchu i prędkość pojazdów, a także sterować sygnalizacją świetlną dostosowując cykle do sytuacji na drogach.

Grzegorz Witkowski, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego wyjaśnia, że system ma pomagać przede wszystkim w sprawnym funkcjonowaniu komunikacji zbiorowej. Będzie zauważał autobusy, które mają opóźnienia i dostosowywał cykle sygnalizacji tak, by zlikwidować opóźnienia. - Nie chodzi o to, by każdy autobus, który podjedzie do skrzyżowania miał zawsze zielone światło. System przeanalizuje natężenie ruchu uwzględniając ruch wszystkich pojazdów. Informacje będą na bieżąco weryfikowane przez system komputerowy, dzięki temu sygnalizacja na skrzyżowaniach ma działać tak, aby zielone światło otrzymywał w pierwszej kolejności kierunek najbardziej obłożony samochodami.  

Jarosław Skrzydło, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg wyjaśnia, że oprócz systemu kamer, przy  ulicach pojawią się także elektroniczne tablice, informujące o aktualnych warunkach na drodze.  Będą wskazywać najszybsze trasy przejazdu przez miasto, a np. w razie wypadku informować kierowców o ewentualnych utrudnieniach i wskazywać objazd. W pierwszej kolejności w planach jest ustawienie siedmiu takich urządzeń. Zamontowane będą przy najważniejszych ulicach w mieście.

Oprócz tego w urzędzie miasta powstanie centrum sterowania ruchem drogowym. Inżynierowie  ruchu będą mieli podgląd poszczególnych skrzyżowań, na których zamontowane będą kamery i czujniki. Jeżeli dojdzie do wypadku i tworzyć się będą korki możliwe będzie sterowanie sygnalizacją w sposób ręczny.  

Aby system działał sprawnie konieczne będzie przebudowanie kilku skrzyżowań. Najwięcej prac będzie na przecięciu ulicy Grunwaldzkiej z Jagiellońską. Tam wybudowane będą dodatkowe pasy do lewoskrętu. Poza tym zmodernizowane zostaną skrzyżowania ulic Zagórskiej ze Źródłową, a także Bohaterów Warszawy i Tarnowskiej.

Prace związane z wdrażaniem systemu mają rozpocząć się w przyszłym roku. Wcześniej firma, która wygra przetarg będzie musiała opracować niezbędną dokumentację techniczną. 

Reklama