Mamy kolejny Pomnik Historii. To zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Data publikacji: 19.04.2018 13:53 / Data aktualizacji: 20.04.2018 13:37
Autor: Wiktor Dziarmaga , Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości z regionu
Uroczystość wręczenia rozporządzeń uznających nowe obiekty zabytkowe za Pomniki Historii. Rozporządzenie z rąk prezydenta RP odbiera wójt Iwanisk Marek Staniek

Uroczystość wręczenia rozporządzeń uznających nowe obiekty zabytkowe za Pomniki Historii. Rozporządzenie z rąk prezydenta RP odbiera wójt Iwanisk Marek Staniek
Warszawa. 20.04.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe został kolejnym Pomnikiem Historii w województwie świętokrzyskim. Prezydent RP Andrzej Duda wręczył dziś w Warszawie rozporządzenia dotyczące nadania tego prestiżowego tytułu.

- To państwo są opiekunami tych miejsc, państwo strzegą naszej historii. To piękne obiekty z terenu całego naszego kraju  – powiedział Andrzej Duda do odbierających dzisiaj rozporządzenia.

Prezydent podziękował za opiekę nad historycznymi dla naszej ojczyzny obiektami. – To wielkie świadectwo o naszej kulturze. Nie wszystkie z tych obiektów zostały zbudowane polskimi rękami, ale to świadczy o wielkim bogactwie kultury europejskiej, które dzisiaj znajduje się w naszych rękach – podkreślił Andrzej Duda. - Mam nadzieję, że te prestiżowe tytuły przyczynią się do tego, że zwiększy się zainteresowanie turystów zwiedzaniem tych obiektów – zakończył.

Na stulecie odzyskania niepodległości w Polsce uhonorowanych będzie ponad 100 obiektów. Dzisiaj wyróżniono 10, co łącznie daje 91 Pomników Historii w całym kraju. Prezydent zapowiedział, że będzie ich więcej.

Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego powiedział, że ten tytuł pieczętuje to, co jest ważne dla polskiej tożsamości. - Dzisiaj prezentujemy ślady tożsamości, kultury europejskiej. To ważne dlatego, że pokazuje nam system wartości, co jest ważne, a co mniej istotne. Budowanie tożsamości to odnoszenie się do aksjologii miejsc – podkreśla minister.

Marek Staniek, wójt gminy Iwaniska przyznał, że uroczystości w Pałacu Prezydenckim były dla niego pełne emocji. - Jesteśmy bardzo dumni z tego wyróżnienia. To ogromny zaszczyt dla gminy i wielkie wyróżnienie dla województwa świętokrzyskiego. Ten obiekt sam obronił się swoją piękną historią. Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia naszego Zamku – zachęca Marek Staniek.

Janusz Wójcik, dyrektor Zamku Krzyżtopór w Ujeździe mówi, że to historyczna chwila dla wszystkich mieszkańców gminy Iwaniska. Dodaje, że bardzo długo przygotowywano się do odebrania takiego wyróżnienia, a teraz jest czas na to, żeby z tego się cieszyć. Dyrektor ma nadzieję, że tytuł pomoże w pozyskiwaniu pieniędzy na modernizację ruin warowni. Przyznaje, że na zamku jest jeszcze wiele pracy i potrzebne są fundusze na zachowanie go w jak najlepszym stanie. - Rozpoczęliśmy projekt „Multimedialny spacer śladami Ossolińskich”. Z kolei w poprzednim programie powstały u nas kubatury, które teraz chcemy zagospodarować na muzeum, co uatrakcyjni zwiedzanie tego obiektu. Dodatkowo będziemy mieli możliwość pokazania wszystkich eksponatów archeologicznych, które wydobyliśmy w poprzednim projekcie – mówi Janusz Wójcik.

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe powstał w pierwszej połowie XVII wieku. Obiekt był uznawany za największą budowlę pałacową w Europie przed powstaniem Wersalu.

Przypomnijmy, na liście Pomników Historii w województwie świętokrzyskim znajdują się: Neolityczna Kopalnia Krzemienia w Krzemionkach, Opactwo Cystersów w Wąchocku, klasztor na Świętym Krzyżu, Wzgórze Zamkowe w Kielcach i zespół staromiejski w Sandomierzu. Pomnikiem Historii może stać się bazylika kolegiacka w Wiślicy. Wniosek w tej sprawie przygotowuje kieleckie Muzeum Narodowe, które sprawuje pieczę nad wiślickim Muzeum Archeologicznym.

Pomnik Historii to jedna z form ochrony zabytków o wyjątkowym znaczeniu dla historii i kultury Polski. Formuła ta funkcjonuje od 1994 r. Ostateczną decyzję o wpisaniu zabytkowego obiektu na listę Pomników Historii podejmuje prezydent.

Poseł PiS Krzysztof Lipiec zaznaczył, gmina Iwaniska która opiekuje się zamkiem od dawna zabiegała o to, aby nieruchomość znalazła się na liście. - To jedno z najpiękniejszych i najcenniejszych zabytków nie tylko w skali ogólnopolskiej, ale także europejskiej. Rezydencja stanowi perłę w naszej przeszłości na świętokrzyskiej ziemi.

Konferencja PiS. Na zdjęciu: Krzysztof Słoń - senator RP, Krzysztof Lipiec - poseł PiSKielce. 19.04.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Parlamentarzysta dodał, że dla niego jest to szczególna radość, ponieważ razem z wójtem gminy Iwaniska starał się o to, by obiekt zyskał tytuł Pomnika Historii. Poseł wyraził jednocześnie nadzieję, że w przyszłości uda się przywrócić ogrody wokół zamku. - Niestety do tej pory nie było to możliwe. Właścicielem działki, na której znajdowały się ogrody jest starostwo powiatowe w Opatowie. Starosta skutecznie blokował inwestycje. Mam nadzieje, że po tym jak starosta utracił władzę, będzie nam łatwiej przywrócić te piękne ogrody - powiedział Krzysztof Lipiec.

Konferencja PiS. Na zdjęciu: Krzysztof Słoń - senator RP, Krzysztof Lipiec - poseł PiS i Andrzej Pruś - wiceprzewodniczący Sejmiku Świętokrzyskiego Urzędu WojewódzkiegoKielce. 19.04.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Reklama