Obrazy przemalowane ze zdjęć

Data publikacji: 20.04.2018 11:37 / Data aktualizacji: 22.04.2018 13:25
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Kultura
Kielce. Wernisaż wystawy prac Małgorzaty Maćkowiak w Galerii Wieża Sztuki

Kielce. Wernisaż wystawy prac Małgorzaty Maćkowiak w Galerii Wieża Sztuki
Kielce. 21.04.2018 / Fot. Katarzyna Prędotka / Radio Kielce

Jedna walizka, a w niej ponad 100 zdjęć z początków XX wieku, które artystka Małgorzata Maćkowiak skutecznie odkrywa, poznaje na nowo i pozostawia na płótnach za pomocą farb. Walizka należała do pradziadka malarki, a umieszczone w niej zdjęcia zostały wykonane w jednej z najstarszych technik fotograficznych, czyli dagerotypi, procesu, w którym na metalowej płytce ukazuje się obraz bez możliwości jego powielenia, zwany dagerotypem.

Niektóre z obrazów inspirowanych tymi unikatowymi fotografiami, można oglądać w kieleckiej Galerii Wieża Sztuka, na wystawie zawierające trzy cykle prac. Wśród nich „Z mojego rodzinnego albumu” prezentujące prace mocno inspirowane wspomnianymi fotografiami. Oprócz tego w przestrzeniach galerii można odnaleźć obrazy z serii „Bajkowe dzieci” oraz „Świat baletu”, które ukazują małe dzieci i baletnice.

Małgorzata Maćkowiak podkreśla, że dla niej najważniejsze jest samo tworzenie. Bliska, była jej również tematyka.

- Proces twórczy cały czas mnie inspiruje, to jest mój zawód, ale cały czas też moja pasja - dodała.

Prace zostały wykonane w technice olejnej na różnych formatach. Publiczność doceniła przede wszystkim kolorystykę, jakiej użyła artystka, docenili także jej bardzo dobry warsztat.

Małgorzata Maćkowiak urodziła się i mieszka na co dzień w Krakowie. Studia odbyła na Wydziale Malarstwa Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W swojej karierze zajmuje się przede wszystkim malarstwem sztalugowym, rysunkiem i ilustracją. Dzieła Małgorzaty Maćkowiak były prezentowane na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych m.in. Francji, Niemczech, Austrii i Ukrainie. Ekspozycję Małgorzaty Maćkowiak można oglądać w Galerii Wieża Sztuki przez najbliższy miesiąc.

Tagi do tego wpisu
Reklama