Starosta opatowski odwołuje się od decyzji prokuratury

Data publikacji: 20.04.2018 15:37
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Starosta Opatowski Bogusław Włodarczyk

Starosta Opatowski Bogusław Włodarczyk
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Bogusław Włodarczyk, starosta opatowski i szef PSL w powiecie nie zgadza się z decyzją prokuratury, dotyczącą zawieszenia go w czynnościach służbowych. Jak informuje Daniel Prokopowicz rzecznik Prokuratury Okręgowej, wczoraj wpłynęło zażalenie na tę decyzję. Wkrótce zostanie ono rozpatrzone przez sąd.

Przypomnijmy, Prokuratura Okręgowa w Kielcach postawiła Bogusławowi Włodarczykowi 7 zarzutów. Są one związane z pełnioną przez niego funkcją starosty. Cztery z nich dotyczą oszustw, co do mienia znacznej wartości, na szkodę czterech podmiotów wykonujących prace budowlane szpitala opatowskiego w latach 2013-2014. Chodzi o kwotę prawie 15 milionów złotych.

Oprócz tego zarzuty dotyczą m.in. przekraczania uprawnień przy zawieraniu umów na sprzątanie pomieszczeń starostwa i poświadczenia nieprawdy w dokumentach przekazywanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podejrzany nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów. Złożył wyjaśnienia, jednak dla dobra postępowania, prokuratura nie ujawnia ich treści.

Oprócz niego w sprawie podejrzane są jeszcze dwie osoby. To Jan G., były prezes zarządu spółki "Twoje Zdrowie - Lekarze Specjaliści”, dzierżawiącej kilka lat temu lecznicę w Opatowie. Usłyszał on 18 zarzutów, dotyczących 4 podmiotów gospodarczych. Oszustwa opiewają na kwotę prawie 14 mln zł, a usiłowania oszustw na 1,5 mln zł. Miał on zawierać umowy z pokrzywdzonymi firmami, które wykonywały prace w szpitalu. Jan G. nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień. Prokurator zastosował wobec niego środki zapobiegawcze, w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 50 tysięcy złotych, dozoru policji i zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu.

Trzecią podejrzaną osobą jest Joanna Sz., była prezes spółki Top Medicus w Opatowie. Zarzuty związane są z działaniem na szkodę spółki. Chodzi o wykup wierzytelności na kwotę łączną około 6 mln złotych. Prokuratura nie zastosowała wobec kobiety środków zapobiegawczych.

Podejrzanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Reklama