Upamiętnili pomordowanych w Hucie Szklanej

Data publikacji: 22.04.2018 07:54 / Data aktualizacji: 22.04.2018 17:39
Autor: Stanisław Blinstrub / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Huta Szklana. Uroczystości upamiętniające 75 rocznicę mordu dokonanego przez żandarmerię niemiecką na mieszkańcach miejscowości

Huta Szklana. Uroczystości upamiętniające 75 rocznicę mordu dokonanego przez żandarmerię niemiecką na mieszkańcach miejscowości
Huta Szklana. 22.04.2018 / Fot. Stanisław Blinstrub / Radio Kielce

W Hucie Szklanej obchodzono 75 rocznicę zamordowania dziesięciu mieszkańców przez niemieckich żandarmów. Do tragicznych wydarzeń doszło 22 kwietnia 1943 roku. Był to odwet za pomoc udzielaną partyzantom stacjonującym w pobliskich lasach.

Obecna w czasie uroczystości poseł Prawa i Sprawiedliwości Anna Krupka powiedziała, że był to bezprecedensowy mord dokonany na Polakach. Jak dodała, najmłodsza osoba miała 15 a najstarsza 93 lata. Podkreśliła, że uroczystości zgromadziły kilka pokoleń mieszkańców.

Wójt gminy Beliny Sławomir Kopacz podkreślił, że pamięć o wydarzeniach sprzed lat jest pielęgnowana w Hucie Szklanej. Szczególnie o tych, którzy zginęli nie z bronią w ręku, ale działając w inny sposób na rzecz wyzwolenia Polski.

Krystyna Wojsław wspomina, że w czasie pacyfikacji zginęła jej prababcia, a dziadka wywieziono do więzienia w Kielcach, skąd nie wrócił. Nie znane jest też miejsce pochowania ciała.

Mieszkańcy co roku spotykają się 22 kwietnia, by uczcić pamięć zamordowanych. Obelisk został ostatnio odnowiony a uroczystości odbyły się w ramach Obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama