Lekarze wciąż wolą papierowe L4 niż e-zwolnienia

Data publikacji: 24.04.2018 14:38
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Konferencja dotycząca elektronicznych zwolnień lekarskich. Dr Joanna Ciesielska dostaje statuetkę

Konferencja dotycząca elektronicznych zwolnień lekarskich. Dr Joanna Ciesielska dostaje statuetkę "Lekarz Lider Projektu e-ZIA"
Kielce. 24.04.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Około 70 tysięcy zwolnień miesięcznie wystawiają lekarze w województwie świętokrzyskim. Zdecydowana większość nie korzysta z możliwości wypisania zwolnienia drogą elektroniczną, mimo iż są one wygodne zarówno dla pacjenta jak i lekarza.

To rozwiązanie miało być wprowadzone od 1 lipca, ale Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przesunęła termin na 1 grudnia. Zrobiła to na prośbę lekarzy, bowiem wielu z nich nie było przygotowanych do wystawiania e-zwolnień.

Dziś w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa poświęcona wprowadzaniu elektronicznych zwolnień w naszym województwie. Uczestniczyli w niej lekarze, którzy są liderami jeżeli chodzi o liczbę wypisanych e-zwolnień. Dariusz Mika od stycznia 2016 roku, kiedy elektroniczne zwolnienia zaczęły być dostępne, wystawił już ponad tysiąc dwieście druków. Jak mówi, to świetne rozwiązanie, dzięki któremu może poświęcić więcej czasu pacjentom, a mniej biurokracji. Przede wszystkim nie trzeba wpisywać danych pacjenta, co zmniejsza ryzyko błędu. Poza tym lekarze nie muszą jeździć do placówek ZUS po druki zwolnień.

Niestety w skali kraju liczba wystawianych e-zwolnień jest raczej niska. Są regiony, gdzie doktorzy wypisują ich prawie dwa razy więcej. Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, jest pewna, że w ciągu najbliższych miesięcy uda się te różnice zmniejszyć, a w grudniu wszyscy lekarze ze świętokrzyskiego będą wiedzieli jak wypisywać e-zwolnienia.

- Rzeczywiście nie jesteśmy liderem, ale widać ogromny progres. Zakład Ubezpieczeń Społecznych szkoli lekarzy, pokazuje im jakim ułatwieniem jest wystawienie e-zwolnień. Pierwszego grudnia będziemy gotowi na wprowadzenie obowiązkowych zwolnień elektronicznych - twierdzi Agata Wojtyszek.

Potwierdza to Paweł Kaleta, dyrektor kieleckiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak mówi jeszcze w styczniu zaledwie 2 procent zwolnień wystawionych w naszym regionie było wypisanych elektronicznie. Dziś jest ich już 19 procent. ZUS przeszkolił już w sumie 1700 lekarzy. Do końca czerwca planuje podobnym szkoleniom poddać pozostałe 2 tysiące medyków z naszego województwa. Specjaliści wytłumaczą im jak założyć profil na zusowskiej Platformie Usług Elektronicznych i ściągnąć odpowiedni certyfikat.

ZUS przeszkoli również asystentów medycznych, którym minister Rafalska umożliwi wystawianie zwolnień na zlecenie lekarzy. Przychodnie mogą takim asystentem uczynić pielęgniarkę czy recepcjonistkę, dzięki czemu medycy będą mogli jeszcze więcej czasu poświęcić pacjentom.

Dodatkowo od maja w placówkach ZUS zostaną wytypowani pracownicy odpowiedzialni za udzielanie informacji na temat e-zwolnień. W środy placówki będą też pracowały dłużej.

Reklama