„Tęgie Chłopy” u Arabów. Promują polski folklor

Data publikacji: 26.04.2018 12:16
Autor: Ewa Okońska / Kategoria: Kultura
06.08.2017 Chmielnik. XVIII Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych.

06.08.2017 Chmielnik. XVIII Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych.
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Kapela „Tęgie Chłopy” z Sędka koło Łagowa uczestniczy w 28. Międzynarodowych Targach Książki, które odbywają się w Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Polska jest gościem honorowym ekspozycji, którą w ubiegłym roku odwiedziło ponad 300 tysięcy osób.

Targi otworzył minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, wspólnie z ministrem spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abdullahem ibn Zajidem Al. Nahijanem. W Abu Zabi przebywają polscy pisarze i inni przedstawiciele kultury polskiej. Odbywają się spotkania autorskie, wykłady o sztuce, polskim konie, muzyce, a nawet kuchni.

Jak nas poinformowała Joanna Wiedro, rzeczniczka kapeli „Tęgie Chłopy”, świętokrzyski zespół promuje na targach polski folklor. Muzycy koncertują i prowadzą warsztaty dla dzieci. Kapela kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Grała w całej Polsce oraz we Francji i Szwecji.

W 2014 roku zespół wziął udział w spektaklu „Orszak weselny/żałobny rapsod”, zrealizowanym przez Polskie Radio. Kapela „Tęgie Chłopy” wydała dotychczas dwie płyty. 

Reklama