Są pieniądze na hospicjum. Będzie gotowe za dwa lata

Data publikacji: 30.04.2018 13:53
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Busko-Zdrój. Hospicjum i ZOL

Busko-Zdrój. Hospicjum i ZOL
Busko-Zdrój. 22.09.2017 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Po kilkunastu latach starań uda się dokończyć budowę hospicjum w Busku-Zdroju. Władze województwa przekazały na ten cel kieleckiej Fundacji Gospodarczej św. Brata Alberta ponad 10 milionów złotych unijnego dofinansowania. Budowę obiektu rozpoczęto w 2004 roku, ale z braku pieniędzy prace przerwano.

Początki buskiego hospicjum łączą się z inicjatywą księdza Mariusza Kozy, kapelana buskiego szpitala powiatowego i uzdrowiska, który pod koniec lat 90. zainteresował tą ideą władze miejskie i powiatowe. Do 2014 roku, przede wszystkim dzięki organizowanym zbiórkom pieniędzy i ofiarności firm budowlanych, udało się wykonać prace za ponad 2 miliony złotych.

Jak informuje Jarosław Zatorski, koordynator inwestycji z ramienia Fundacji św. Brata Alberta, nakłady finansowe poniesione na budowę hospicjum przez fundację, w tym przeprojektowanie obiektu do współczesnych wymagań, wyniosły ponad 1 milion złotych. Podkreśla, że jedyną możliwością na dokończenie budowy było pozyskanie dużego dofinansowania z pieniędzy unijnych.

- Nie było możliwości, aby mimo ofiarności wielu osób sfinalizować projekt wyłącznie ze zbiórek. Przyznana kwota i zebranie brakującej części przy wsparciu samorządów jest dziś ostatnią szansą na dokończenie budowy - zaznacza Jarosław Zatorski. 

Przypomina, że w październiku ubiegłego roku otwarto przy buskim szpitalu hospicjum tymczasowe, które razem z oddziałem ZOL jest w stanie przyjąć ponad 20 osób. W docelowym hospicjum ma być 60 miejsc.

- Zachorowalność na nowotwory jest ogromna, stąd i potrzeby w zakresie opieki paliatywnej są olbrzymie. Cieszy, że dzięki upartości wielu ludzi udało nam się już stworzyć hospicjum tymczasowe. Wierzymy, że  niebawem powstanie również docelowe miejsce dla chorych, które bez wątpienia jest bardzo potrzebne - podkreśla Jarosław Zatorski. 

Całkowity koszt budowy hospicjum wraz z wyposażeniem wyniesie ponad 12 milionów złotych. Wkładem własnym Fundacji jest częściowy stan surowy obiektu oraz sprzęt już zakupiony do istniejącego hospicjum. Po zakończeniu robót budowlanych Fundacja będzie ubiegała się o pieniądze na zagospodarowanie terenu wokół budynku i zakup brakującego wyposażenia. Aktualnie przygotowywane są procedury przetargowe.

Wsparciem, wieloletnie działania Fundacji św. Brata Alberta objął samorząd Buska-Zdroju. Burmistrz Waldemar Sikora podkreśla, że dokończenie budowy hospicjum będzie możliwe tylko dzięki wsparciu lokalnych samorządów, głównie z terenu powiatów: buskiego, pińczowskiego i kazimierskiego. Zaznacza, że byłby to pierwszy tego typu obiekt na południu regionu.

- Takie miejsce jest bardzo potrzebne. W to, by mogło powstać zaangażowanych było wiele osób. Ich ciężka praca daje już dzisiaj efekty - dodał Waldemar Sikora.    

Planowany termin zakończenia inwestycji to 31 sierpnia 2020 roku. Hospicjum w Busku-Zdroju będzie drugim po hospicjum św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach w diecezji kieleckiej.

Reklama