Kolejka atrakcyjniejsza dla turystów. Zabierze więcej pasażerów

Data publikacji: 30.04.2018 13:57
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Starachowicka Kolej Wąskotorowa wzbogaciła się o nowy wagon

Starachowicka Kolej Wąskotorowa wzbogaciła się o nowy wagon
Iłża. 30.04.2018 / Fot. Monika Miller / Radio Kielce

5 maja Starachowicka Kolej Wąskotorowa rozpocznie sezon. Turyści będą mogli skorzystać z niezwykłej przejażdżki zabytkową ciuchcią na dwóch trasach: Starachowice Wschodnie - Lipie oraz Iłża - Marcule. Z okien będzie można podziwiać m. in. malownicze tereny Puszczy Iłżeckiej oraz Doliny Młynówki i Pogórza Iłżeckiego.

Dzisiaj władze powiatu starachowickiego oraz gminy Iłża przekazały kolejny, trzeci wagon, który w sezonie letnim będzie służył 30 osobom podróżującym do miejscowości Marcule. Dzięki temu na jedną wycieczkę będzie mogło pojechać ponad 100 osób.

Marek Pawłowski, wicestarosta powiatu starachowickiego, informuje, że wagon, który wcześniej służył do przewozu towarów, został wyremontowany za pieniądze dwóch samorządów, które złożyły się po połowie. Łączny koszt renowacji wynosi 46 tysięcy złotych. - Ze starego wagonu została tylko rama. Trzeba było ją odnowić i dopiero budować całą resztę. Myślę, że efekt jest widoczny. Moim zdaniem tak powinny wyglądać wagony kolejki wąskotorowej - mówi Marek Pawłowski.

Danuta Krępa, starosta powiatu starachowickiego, podkreśla że jest to ogromna atrakcja zarówno dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego i innych regionów Polski. - Można spędzić miło czas i oglądać przepiękne widoki. Kolejka jedzie z niewielką prędkością, co ułatwia obserwowanie krajobrazu. Myślę, że jest to atrakcja zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych - mówi Danuta Krępa.

Marek Łuszczek, zastępca burmistrza Iłży, przyznaje, że nowy wagon jest bardzo potrzebny. - Wiem, że w sezonie turystycznym brakowało miejsc, a teraz zmieści się o 30 osób więcej. Oznacza to, że na jedną wycieczkę może jechać łącznie ponad 100 osób. Wsiadamy w Iłży, a wsiadamy w miejscowości Marcule, przy nadleśnictwie. Jest tam Centrum Edukacji Przyrodniczej oraz ogród botaniczny - dodaje Marek Łuszczek.

Wycieczki zabytkową kolejką na trasie Starachowice - Lipie oraz Iłża - Marcule będą organizowane dla indywidualnych turystów w kolejne niedziele od czerwca do pierwszego weekendu października. Dla grup turystycznych organizowane są w każdy dzień tygodnia. Bilet normalny kosztuje 12 złotych, natomiast ulgowy 8 złotych. Bilet z Kartą Dużej Rodziny wynosi 20 złotych.

adv adv
Wiadomości
Reklama