Na przekór kłopotom. Ciuchcia Expres Ponidzie znów w trasie

Data publikacji: 01.05.2018 13:33
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Ciuchcia Expres Ponidzie rozpoczęła sezon

Ciuchcia Expres Ponidzie rozpoczęła sezon
Jędrzejów. 01.05.2018 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa „Ciuchcia Ekspres Ponidzie” rozpoczęła tegoroczny sezon turystyczny. Pociąg ze stacji Jędrzejów Wąski wyruszył w trasę po Ponidziu zabierając ze sobą około 200 osób.

Tuż przed wyjazdem miłośnicy kolejki i widoków Ponidzia odwiedzili zabytkową kuźnię Zenona Śmietańskiego, która znajduje się na terenie stacji kolejki wąskotorowej. Wśród turystów nie brakowało m. in. osób z Krakowa i ze Śląska. Jak mówili przyjechali do Jędrzejowa, ponieważ chcą obejrzeć uroki Ponidzia. Niektóry jechali już kolejką i bardzo spodobała im się ta atrakcja turystyczna.   

Jak powiedział Edward Choroszyński, prezes Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej Ciuchcia Expres Ponidzie pociąg będzie kursował w każdą niedzielę do końca września.

Jak wielokrotnie informowaliśmy Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa Ciuchcia Expres Ponidzie przeżywa problemy finansowe. Każdego roku generuje straty w wysokości ponad 250 tysięcy złotych, które pokrywane są przez udziałowców.

Prezes Choroszyński ma nadzieję, że problemy finansowe po części rozwiąże ustawa rządowa, która będzie zakładała promocję, m. in. kolejek turystycznych i wąskotorowych. Jeżeli dokument zostanie podpisany przez Prezydenta, spółka będzie mogła ubiegać się o państwowe dotacje.

Spółka Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa Ciuchcia Expres Ponidzie powstała w sierpniu 2002 roku. W jej skład wchodzą: Urząd Marszałkowski, powiaty jędrzejowski i pińczowski oraz miasta i gminy: Jędrzejów, Pińczów, Kije i Imielno.

W ub. roku z przejazdów świętokrzyską kolejką skorzystało ponad 16 tysięcy turystów. Bilet na przejazd kolejką w obydwie strony kosztuje 30 zł, ulgowy 20 zł. Turyści mogą skorzystać również z biletu rodzinnego za 50 zł, przewidziana jest również zniżka dla seniorów.

adv adv
Wiadomości
Reklama