Krzyżtopór oblężony... przez turystów

Data publikacji: 03.05.2018 19:30
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe każdego roku odwiedza około 160 tysięcy turystów

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe każdego roku odwiedza około 160 tysięcy turystów
Ujazd. 03.05.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Sezon turystyczny na zamku Krzyżtopór w Ujeździe rozpoczął się na dobre. Z każdym dniem przybywa turystów, zarówno w grupach zorganizowanych, jak i indywidualnych. Na najbliższe miesiące zaplanowano wydarzenia, które mają urozmaicić zwiedzanie.

Pierwsze z nich odbyło się dzisiaj jako „Majówka na Zamku Krzyżtopór”. Warownia przeżyła prawdziwe oblężenie. Jak mówi dyrektor zamku Janusz Wójcik, nie spodziewał się takiego tłoku, a to dopiero początek sezonu.

- Wydaje mi się, że tak duża liczba turystów wynika z niehandlowych niedziel. Zanotowaliśmy, że gdy duże „sieciówki” są pozamykane, to my mamy więcej turystów - mówi Janusz Wójcik.

W programie majówki znalazły się pokazy artyleryjskie, akademia małego archeologa z warsztatami lepienia z gliny, przymierzanie dworskich sukien i rycerskich zbroi. Były też pokazy historyczne, które poprowadziło Bractwo Rycerskie Miasta Nowa Dęba.

Do Ujazdu przyjechali mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, ale także wielkopolskiego czy mazowieckiego. Przyznają, że ruiny są jednymi z piękniejszych, jakie widzieli, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Według nich, ruiny są dobrze zachowane, kryją w sobie wiele tajemnic oraz historii.

Na najbliższy sezon zarządcy zamku zaplanowali kilka podobnych imprez, m.in. 3 czerwca z okazji Dnia Dziecka, a także Imieninową Biesiadę u Krzysztofa Ossolińskiego 22 lipca.

Każdego roku zamek Krzyżtopór w Ujeździe odwiedza około 160 tysięcy turystów.

Tagi do tego wpisu
Reklama