Literacka Majówka w Pacanowie

Data publikacji: 05.05.2018 16:17
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
III Literacka Majówka (05.05.2018)

III Literacka Majówka (05.05.2018)
Pacanów. 05.05.2018 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

W Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie trwa 3. Literacka Majówka. Wydarzenie propagujące czytelnictwo, w szczególności wśród najmłodszych, rozpoczęło się 1 maja i potrwa do niedzieli. Majówce towarzyszą m.in. spotkania ze znanymi twórcami z kręgu literatury młodzieżowej i dziecięcej.

Do tej pory w Pacanowie do czytania zachęcały pisarki: Renata Piątkowska, Justyna Bednarek i Magdalena Zawadzka-Sołtysek. Dziś z czytelnikami spotkał się Marcin Przewoźniak, autor m.in. książki „Daleko jeszcze?”, w której znalazły się cenne wskazówki dla rodziców dotyczące tego, czym zająć dzieci w czasie podróży.

Odwiedzający Centrum Bajki goście biorą również udział m.in. w warsztatach kaligraficznych. W ramach zajęć „Fruwające abecadło” młodsi i starsi uczestnicy zajęć mogli spróbować swoich sił pisząc pędzlem, patykiem, gęsim piórem i kaligraficznym pisakiem. Jak mówili, sztuka starannego i estetycznego pisania nie należy do łatwych, ale przynosi wiele satysfakcji i może przydać się w przyszłości np. w pisaniu listów i życzeń.  

Krzysztof Woźniak, instruktor warsztatów z krakowskiej Szkoły Kaligrafii „LiterraNova” podkreśla, że sztuka kaligrafii kształtuje osobowość, szczególnie ludzi młodych. To także idealny sposób na redukcję stresu i napięcia.

- Kaligrafia uczy cierpliwości i staranności. To idealne zajęcie zarówno dla młodszych, jak i starszych - przekonuje instruktor.

Karolina Kępczyk, dyrektor Europejskiego Centrum Bajki, zaznacza, że Literacka Majówka to impreza międzypokoleniowa, która co roku cieszy się dużym zainteresowaniem całych rodzin. Dodaje, że wydarzenie ma przede wszystkim wymiar edukacyjny, ale nauka odbywa się wyłącznie przez zabawę.

- Dobór i charakter prezentowanej literatury przeznaczony jest zarówno dla dzieci i młodzieży, ale również dla ich rodziców i dziadków - tłumaczy Karolina Kępczyk.

W zakamarkach bajkowego ogrodu można również odnaleźć mikrobibliotekę, w której na czytelników czekają oczywiście książki - wszystkie do wypożyczenia. W ramach imprezy przygotowano również akcję „Uwolnij książkę” propagującą ideę nieodpłatnego przekazywania książek innym osobom. Polega na pozostawianiu ich miejscach publicznych, jak również w miejscach specjalnie oznaczonych. Na uczestników Literackiej Majówki czeka również teatr papierowy. W przerwie między czytaniem można również odwiedzić bajkowe kino.

Podobne wiadomości
Reklama