Majowe na Żeromszczyźnie. Nowy cykl spotkań w Ciekotach

Data publikacji: 06.05.2018 08:30 / Data aktualizacji: 06.05.2018 19:26
Autor: Kamil Król / Kategoria: Wiadomości z regionu
Pierwszy Gminny Przegląd Pieśni Maryjnych

Pierwszy Gminny Przegląd Pieśni Maryjnych
Ciekoty. 06.05.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Gminny Przegląd Pieśni Maryjnych, który odbył się w Ciekotach, zainaugurował „Majowe na Żeromszczyźnie”. W każdą sobotę i niedzielę miesiąca będą odbywały się majowe śpiewy nawiązujące do bogatych tradycji majówek przy kapliczkach.

Gościem specjalnym i patronem wydarzenia był biskup Marian Florczyk. Wyraził radość, że tak wiele zespołów wzięło udział w przeglądzie pieśni, aby chwalić Maryję. – Maj jest miesiącem szczególnie poświęconym Matce Bożej, a czcić Ją można na wiele sposobów, czy to modląc się przy figurkach, czy to śpiewając pieśni – powiedział  biskup Florczyk.

Marianna Samiczak, kierownik chóru Masłowianie powiedziała, że jej zespół przygotował dwie pieśni. – Zaśpiewaliśmy „O złóżmy Naszej Pani”, oraz „Bogurodzicę”. Ten drugi utwór chcieliśmy zaprezentować z racji jego podniosłości. Mamy nadzieję, że publiczności te pieśni podobały się – dodała Mariannna Samiczak.

Senator PiS Krzysztof Słoń podkreślił, że w Polsce powraca wielki kult Maryi, który towarzyszył naszym ojcom. – Cieszy mnie to, że na polskie drogi, w polski krajobraz wpisują się Polacy, którzy coraz częściej modlą się przy kapliczkach i wracają do tej wielkiej tradycji, a jednocześnie potrzeby serca wynikającej z prastarej historii chrześcijaństwa w naszym kraju – powiedział senator Słoń.

W niedzielnym przeglądzie pieśni wzięły udział wszystkie zespoły ludowe z gminy Masłów. W kolejne soboty i niedziele śpiewy poprowadzą m. in. Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty, chór Masłowianie, Domaszowianki, Kopcowianki i Nowe Masłowianki.

We wszystkie majowe niedziele, na godzinę przed śpiewami będzie można także zwiedzić Dworek Stefana Żeromskiego. Przewodnikiem po jego wnętrzu będzie Kazimiera Zapałowa - honorowy kustosz obiektu.

Reklama