Usiądź za sterami śmigłowca, zajrzyj za kulisy, zbadaj się za darmo. Dużo atrakcji w regionie [LISTA]

Data publikacji: 07.05.2018 13:02 / Data aktualizacji: 11.05.2018 20:21
Autor: Iwona Murawska , Grażyna Szlęzak-Wójcik , Daniel Lenart , Kamil Włosowicz , Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Uniwersytety, muzea, domy kultury i szpitale – 40 instytucji w województwie świętokrzyskim angażuje się w V edycję Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Te obiekty do niedzieli można zwiedzić taniej albo za darmo. To miejsca stworzone bądź wyposażone przy wsparciu pieniędzy unijnych.

Grzegorz Orawiec dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej w urzędzie marszałkowskim informuje, że w trakcie wydarzenia odbędą się m.in. pikniki europejskie w Miedzianej Górze i Chęcinach. Natomiast Bałtowski Kompleks Turystyczny za darmo udostępni kolejkę, która normalnie jeździ tylko zimą.

- Europejskie Centrum Bajki zorganizuje bezpłatne warsztaty z dawnych gier i zabaw. Z kolei ośrodek sportu w Sandomierzu urządzi biegi dla osób w każdym wieku – wymienia Grzegorz Orawiec.

Zwiedzić będzie można również miejsca niedostępne na co dzień, czyli bazę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Masłowie, laboratoria Uniwersytetu Jana Kochanowskiego na wydziale biologiczno-przyrodniczym i podziemia Wojewódzkiego Domu Kultury.

Świętokrzyskie lecznice wykonają niektóre badania za darmo. Tak będzie m.in. w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, czy Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy. Jan Maćkowiak wicemarszałek województwa świętokrzyskiego twierdzi, że pieniądze unijne przyczyniły się do dużych zmian w regionie.

- Jesteśmy przekonani, że warto to robić, bo zmienia się nasze województwo i życie jego mieszkańców. Dźwigamy świętokrzyską gospodarkę – podkreśla.

V edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich potrwa do niedzieli 13.05. 

Lista placówek, które biorą udział w V edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich

Sprawdź, co, między innymi, będzie się działo:

KIELCE

Bezpłatne badania profilaktyczne:

W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich oraz obchodów 20-lecia istnienia województwa świętokrzyskiego, Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy oraz Świętokrzyskie Centrum Onkologii zapraszają na bezpłatne badania profilaktyczne oraz zajęcia edukacyjne i wykłady dla młodzieży.

W sobotę w godzinach 9.00 – 12.00 w Świętokrzyskim Centrum Onkologii specjaliści będą wykonywać badania w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi. To badanie skierowane jest do osób w wieku 40-65 lat, które mają objawy mogące wskazywać na ryzyko wystąpienia tego nowotworu. Ponadto odwiedzając ŚCO będzie można nauczyć się samobadania piersi na fantomach, zmierzyć poziom tlenku w wydychanym powietrzu oraz ciśnienie tętnicze.

 

Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne 12-13.05 (sobota i niedziela) godziny: 9.00-17.00

Bilety w promocyjnej cenie. W obiekcie zorganizowane zostaną warsztaty naukowe i artystyczne. Przygotowano także zajęcia, dzięki którym uczestnicy staną się „biologami” - zajęcia z mikroskopem. Ponadto liczne eksperymenty.

 

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego koło Chęcin organizuje w niedzielę 13 maja Dzień Otwarty. W programie m.in.: panele naukowe, wykłady, warsztaty z modelowania klimatu na Ziemi, skały pod mikroskopem, a także terenowe zajęcia z zastosowaniem najnowocześniejszych narzędzi geologicznych. A dla najmłodszych: mini wybuchy wulkanów, ciekawe eksperymenty, warsztaty z cyklu poszukiwania i rozpoznawania skamieniałości, szkice i rysunki naskalne, a także konkursy, gry oraz zabawy kreatywne.

 

Gmina Masłów

12.05 (sobota) godziny: 10.00-17.00 

Turyści będą mogli zwiedzić Dwór Stefana Żeromskiego w Ciekotach razem z przewodnikiem. Natomiast o g. 17 odbędą się tradycyjne „Majówki”. Istnieje możliwość uczestnictwa w odpłatnych warsztatach wikliniarskich po wcześniejszym zgłoszeniu.

 

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w Masłowie 12.05 (sobota)

W tym dniu będzie można przyjrzeć się z bliska pracy załóg Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego. Odwiedzający dowiedzą się, między innymi, jak wyglądają przygotowania do startu i jak helikopter wyjeżdża na lądowisko. Prowadzone będą także zajęcia z zasad udzielania pierwszej pomocy. Można także usiąść za sterami śmigłowca.

 

Śniadanie na Świętokrzyskiej Polanie

Śniadania na Świętokrzyskiej Polanie, czyli kto tylko ma ochotę robi śniadanie w domu, pakuje plecak, koszyk, zabiera koc i całą rodzinkę oraz przyjaciół i do przyjeżdża do kompleksu. Czekają na wszystkie dzieci dodatkowe atrakcje i animacje, a dla dorosłych przyjemny fitness taneczny z instruktorką Kingą. Dodatkowo będzie bezpłatny bufet z pyszną poranną kawą, herbatką do kanapek i wodą.
W niedzielę od godziny 7:30 do 9:00 każdy kto przyjedzie do Kompleksu Świętokrzyska Polana dostanie złotą opaskę na zwiedzanie naszych atrakcji BEZPŁATNIE do godziny 12:00!.

13 maja polanę odwiedzi telewizyjna Dwójka i program „Pytanie na śniadanie”.Co więcej w specjalnej strefie na polanie?
- fitness taneczny dla dzieci i dorosłych
- wielkie bańki mydlane
- malowanie buziek
- strefa plastyczna
- zabawy z chustą animacyjną
- modelowanie baloników
- badminton
- gra w piłkę toczoną
- unihokej na trawie
- wyścigi „piesków”
- kręgle
- strzelanie z łuków do tarczy
- wiele innych gier ruchowych i zręcznościowych.

Otwarcie Kompleksu o godzinie 7:30, a śniadanie potrwa do 10:30. Później nadal będzie można relaksować się i odpoczywać na polanie. Obiekt tego dnia jest czynny do 18:30. Przez cały czas trwania eventu będzie maskotka Rekin.

Przez cały weekend 12-13 maja trwają Dni Otwarte Funduszy Europejskich i w tych dniach będzie można zwiedzać Park Miniatur ze zniżką -25%.

 

PACANÓW

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie – 12 maja –  godz. 9.00-17.00.

Centrum Bajki zaprasza całe rodziny do wspólnej zabawy. Znakomici animatorzy przygotują specjalne warsztaty, których nie ma w codziennej ofercie. Nie zabraknie starych gier podwórkowych - w gumę, statki oraz wielu innych zabaw, które pamiętają nasi rodzice, a nawet dziadkowie. Oprócz warsztatów, przez cały dzień, oferta Centrum Bajki, tj. Bajkowy Świat, Kraina Soria Moria i Mały Teatr, będzie dostępna z 5O proc. rabatem.

 

SANDOMIERZ

W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich, w sobotę (12 maja) na bulwarze im. Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędą się Sandomierskie Biegi „Kwitnących Sadów”. Organizatorem imprezy jest  Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Miejsce wydarzenia nie jest przypadkowe. Nadwiślański bulwar został kilka lat temu zmodernizowany dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Imprezę rozpoczną przedszkolaki, które wystartują na 100 metrów o godzinie 10.55 na Bulwarze im. Józefa Piłsudskiego. Następnie na 200 metrów pobiegną uczniowie  klas  pierwszych i drugich ze szkół podstawowych. Dystans 400 metrów będą mieć do pokonania uczniowie z piątej i szóstej klasy, natomiast gimnazjaliści oraz uczniowie szkół średnich pobiegną po trasie liczącej jeden kilometr. Dla uczestników tych zmagań biegowych będzie poczęstunek słodyczami, ponadto można będzie skorzystać z fotobudki.

W południe rozpocznie się bieg główny na 10 km oraz marsz nordic walking dla dorosłych. Jak powiedział Paweł Wierzbicki, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Sandomierzu, trasa jest malownicza i nawiązuje do nazwy imprezy. Uczestnicy biegu wystartują z nadwiślańskiego bulwaru, a następnie ulicą Krakowską na teren gminy Samborzec oraz Obrazów, gdzie jest bardzo dużo sadów owocowych. Meta będzie na placu znajdującym się na Podwalu Dolnym. Marsz nordic walking będzie mieć taką sama trasę.

Reklama