Klubokawiarnia przy Plantach 7 z wystawą Kiki Szaszkiewiczowej

Data publikacji: 07.05.2018 22:19
Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz / Kategoria: Kultura
Wernisaż prac Kiki Szaszkiewiczowej „Obrazy Szydełkiem Malowane” w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przy ul. Planty 7

Wernisaż prac Kiki Szaszkiewiczowej „Obrazy Szydełkiem Malowane” w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przy ul. Planty 7
Kielce. 07.05.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Wernisażem prac Kiki Szaszkiewiczowej "Obrazy szydełkiem malowane" zainaugurowała działalność klubokawiarnia "Plantacja". Mieści się ona w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przy ul. Planty 7 w Kielcach.

Gośćmi specjalnymi spotkania była rodzina bohaterki wieczoru: dwaj synowie - Maciej z żoną Wandą, a także Jan, mieszkający z matką blisko 40 lat w Norwegii oraz Jan Strzałka - współautor książki wspomnieniowej Kiki. To dzięki ich opowieściom i zaprezentowanym filmom licznie przybyli kielczanie mogli poznać pełen zakrętów życiorys Szaszkiewiczowej, ale także jej osobowość.

Wernisaż  uświetnił występ Tamary Kalinowskiej - artystki kabaretu literackiego "Piwnica pod Baranami".

Autorka "Obrazów szydełkiem malowanych" -  Irena "Kika" Szaszkiewicz urodziła się w 1917 roku, była artystką oraz muzą "Piwnicy pod Baranami", a także bohaterką komiksu i blogerką.

W czasie okupacji hitlerowskiej działała w Armii Krajowej, w latach 50. zaczęła być stałą bywalczynią i jedną z osób tworzących środowisko "Piwnicy pod Baranami". Pracowała jako pielęgniarka w szpitalu w Nowej Hucie, a Piotr Skrzynecki wpadł na pomysł, aby stworzyć komiks opowiadający o jej przygodach.Efektem była seria historii obrazkowych "Szaszkiewiczowa, czyli Ksylolit w jej życiu" publikowana od 1958 na łamach „Przekroju”. Skrzynecki był autorem scenariuszy, zaś Kazimierz Wiśniak tworzył rysunki.

Od 1969 Szaszkiewiczowa mieszkała w Stavanger, niewielkim norweskim mieście, skąd organizowała pomoc humanitarną dla ludności Krakowa. To właśnie w Norwegii zaczęła tworzyć swoje "szydełkowe obrazy".

W 2007 powróciła do Polski.Była autorką wspomnień "Podwójne życie Szaszkiewiczowej"  i prowadzonego od stycznia 2013 bloga "Kika – Moje pierwsze 100 lat", co czyniło ją najstarszą blogerką w Polsce. Zmarła w 2014 w Krakowie i została pochowana na Cmentarzu Rakowickim.

Reklama