Dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego odwołany

Data publikacji: 09.05.2018 20:22
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Włodzimierz Szczałuba

Włodzimierz Szczałuba
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Włodzimierz Szczałuba nie jest już dyrektorem Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. O wypowiedzeniu umowy dziś po południu zdecydował Zarząd Powiatu.

Pod koniec marca Zarząd o opinię w sprawie zwolnienia dyrektora poprosił ministerstwo kultury oraz trzy stowarzyszenia związane z działalnością placówki. Minister nie wniósł sprzeciwu, dwa stowarzyszenia nie zajęły konkretnego stanowiska, z kolei trzecie w ogóle nie odpowiedziało.

Jak informuje starosta ostrowiecki Zbigniew Duda, powodów odwołania dyrektora jest kilka. Przede wszystkim bardzo niska ocena NIK po kontroli w kwietniu ubiegłego roku. Sprawdzano wówczas, w jaki sposób chronione są zabytki archeologiczne w Krzemionkach.

Zarząd Powiatu, po przeprowadzeniu kontroli wewnętrznej, także ocenił negatywnie decyzje dyrektora związane z rozpoczęciem przez muzeum realizacji unijnego projektu, który opiewa na kwotę ponad 11 milionów złotych. Dyrektor bez porozumienia ze starostwem miał podpisać umowę z firmą, której zadaniem było dbanie o prawidłowość procedur prawnych związanych z przetargami i prowadzeniem projektu.

Jak dodaje starosta, instytucją powinien w tej chwili kierować człowiek, który sprawdzi się również jako menadżer. Na czas wyboru nowego dyrektora obowiązki powierzono Kamilowi Kapturowi, pracownikowi Muzeum Historyczno-Archeologicznego.

Włodzimierz Szczałuba nie odbiera telefonu. Szczegóły dotyczące zwolnienia go ze stanowiska starosta Zbigniew Duda poda w czwartek.

Reklama