Historia ciekawsza niż lekcje

Data publikacji: 10.05.2018 15:00
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Patriotyzm i sport to dobre połączenie. Spotkanie ze Sławomirem Szmalem w WDK. Na zdjęciu: Sławomir Szmal - piłkarz ręczny PGE Vive i dr Stanisław Hojda

Patriotyzm i sport to dobre połączenie. Spotkanie ze Sławomirem Szmalem w WDK. Na zdjęciu: Sławomir Szmal - piłkarz ręczny PGE Vive i dr Stanisław Hojda
Kielce. 10.05.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Rekonstrukcje historyczne, zawody sportowe, spektakle patriotyczne, to tylko niektóre z pomysłów na zainteresowanie uczniów setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. O tym, w jaki sposób zaangażować uczniów zarówno w uczestnictwo, ale też organizowanie zajęć rozmawiali nauczyciele w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

Konferencję w ramach projektu „Akademia obywatelska 1918” zorganizowało Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Wśród prelegentów był Sławomir Szmal, wybitny piłkarz ręczny, który opowiadał o szczypiorniaku, czyli dyscyplinie, która narodziła się w czasie, kiedy odzyskiwaliśmy niepodległość.

- Myślę, że dla uczniów ta historia jest ciekawa, zwłaszcza sytuacja i warunki, w jakich ten sport powstawał. Znajomość przeszłości naszego kraju jest ważna chyba dla każdego Polaka, który czuje się patriotą. To fundament, dzięki któremu każdy może coś o ojczyźnie w takim pozytywnym aspekcie powiedzieć - tłumaczy Sławomir Szmal.

Patriotyzm i sport to dobre połączenie. Spotkanie ze Sławomirem Szmalem w WDK. Na zdjęciu: Sławomir Szmal - piłkarz ręczny PGE ViveKielce. 10.05.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Do Wojewódzkiego Domu Kultury przyjechali nauczyciele z ponad 40 szkół. Piotr Zimoch, nauczyciel z Mokrska Dolnego uważa, że tradycyjna szkolna akademia poświęcona odzyskaniu niepodległości nie jest w stanie zainteresować uczniów tak mocno, jak bardziej oryginalne pomysły. Szkoła przeprowadziła nawet ankietę dotyczącą wiedzy o polskiej walce o niepodległość. Pytano również o to, jaka forma zajęć dotyczących setnej rocznicy odzyskania wolności byłaby dla uczniów najciekawsza.

Patriotyzm i sport to dobre połączenie. Spotkanie ze Sławomirem Szmalem w WDK. Na zdjęciu: dr Stanisław HojdaKielce. 10.05.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

- Ciekawe byłyby wycieczki do miejsc związanych z odzyskaniem niepodległości, ale też biegi i konkursy recytatorskie - mówili uczniowie z Mokrska.

Krzysztof Łysak, zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli mówi, że celem konferencji było zainspirowanie nauczycieli do szukania pomysłów na niesztampowe zajęcia dla uczniów. Stąd obecność Sławomira Szmala, ale też przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych. 

Reklama